Domov Ekonomika Rozkol medzi Kažimírom a Richterom

Rozkol medzi Kažimírom a Richterom

0
0

Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií navrhol opatrenia na optimalizovanie výdavkov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. S analytikmi však absolútne nesúhlasí minister práce Ján Richter a odkazuje im, že ekonómovia nebudú rozhodovať, ako sa bude robiť sociálna politika.

Analytický útvar Ministerstva financií Hodnota za peniaze odporučil ministerstvu práce sociálnych vecí a rodiny opatrenia, ktoré by ušetrili v rámci sociálnej politiky štátu zhruba 160 miliónov eur. Väčšina navrhovaných opatrení sa týka rodinnej politiky, a to najmä neadresných dávok.

Rodinná politika dnes na Slovensku stojí daňových poplatníkov miliardu eur, no nie je zameraná na adresnú podporu nízkopríjmových domácností. Práve to chce Útvar hodnoty za peniaze svojimi odporúčaniami vyriešiť.

Cielenejšie výdavky

Útvar napríklad navrhuje zníženie prídavku na dieťa a daňového bonusu pri vysokopríjmových domácnostiach. „Ide napríklad o zohľadnenie príjmu pri poberaní daňového bonusu a zníženie veku nároku na daňový bonus a prídavok na dieťa na najviac 18 rokov.

Kompenzáciou by mali byť vyššie sociálne štipendiá pre deti z nízkopríjmových rodín tak, aby nedošlo k obmedzeniu prístupu k vysokoškolskému vzdelávaniu,“ uvádza sa v tlačovej správe Ministerstva financií SR.

Ako sa v správe ďalej uvádza „vyššie výdavky je v sociálnej oblasti možné smerovať najmä do oblastí citlivých na starnutie obyvateľstva, do dostupnosti detských jaslí a na ochranu ohrozených rodín,“ tvrdia.

Upozorňujú na to, že Slovensko je jedna z najrýchlejšie starnúcich krajín Európskej únie, čo vytvára tlak na budúce výdavky verejných financií.

Narastať tak budú náklady na sociálne služby, dôchodkové zabezpečenie a zdravotnú starostlivosť.

Myslieť viac na dôchodky

Súčasťou balíčka sú aj opatrenia na zlepšenie efektívnosti dôchodkového sporenia. V dôchodkovom sporení by mohlo zlepšenie zhodnotenia dôchodkových fondov o jeden percentuálny bod zvýšiť dôchodky poberateľov z druhého piliera až o 25 %.

Zhodnotenie fondov v druhom a treťom penzijnom pilieri pritom patrí podľa analytikov k najnižším v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), čo je najmä dôsledkom výrazného podielu úspor v konzervatívnejších dlhopisových garantovaných fondoch, ktoré dosahujú nižšie zhodnotenie.

„Zatiaľ čo nákladovosť fondov druhého piliera je nízka, nákladovosť tretieho piliera je napriek dlhodobému poklesu stále viac než dvojnásobná oproti priemeru OECD,“ upozorňujú.

Richter odporúčania odmieta

Minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter reaguje na analýzu odmietavo. „S tým absolútne nesúhlasíme, nebolo to s nami konzultované,“ povedal, pričom odmietol, aby ekonómovia a technokrati rozhodovali o tom, aká sa bude robiť sociálna a rodinná politika.

„O tom musia hovoriť, analyzovať a pripravovať to odborníci z tohto rezortu, prípadne z ministerstva spravodlivosti, pretože rezort spravodlivosti je gestorom napríklad zákona o rodine,“ povedal minister práce a sociálnych vecí.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…