Domov Zahraničie Rozlúčili sa s Georgeom Floydom. Protesty pokračujú

Rozlúčili sa s Georgeom Floydom. Protesty pokračujú

0
0

25. mája došlo v Minneapolise v americkom štáte Minnesota k nešťastnej udalosti, ktorá na niekoľko týždňov zmenila celé Spojené štáty. Zabitie afroamerického občana policajným dôstojníkom opäť naplno odhalilo, že súčasná spoločnosť nie je vysporiadaná s problémom rasizmu.

Smrť Georgea Floyda pod kolenom policajta Derek Chauvin zachytená na videu vyhnala do ulíc milióny Američanov. Protesty za práva černochov však v Spojených štátoch prerástli do násilia a rabovačiek. Dokonca brat usmrteného Afroameričana prosil protestujúcich, aby skončili s násilím.

Množstvo osobností spoločenského, politického, kultúrneho i spoločenského života sa postavilo za práva Afroameričanov a prinajmenšom na sociálnych sieťach zdieľali heslo Black Lives Matter (na čiernych životoch záleží), kampane, ktorá už niekoľko rokov v USA bojuje proti rasizmu.

Kampaň tak opäť naberá na sile a je zjavné, že protestovať, hoci už civilizovanejšie, sa len tak neprestane.

Rozlúčka s Floydom

Minulý štvrtok sa v Minneapolise konala prvá zo šiestich naplánovaných oficiálnych rozlúčok s Floydom. Zúčastnilo na nej okrem bežných ľudí aj množstvo celebrít, z nich mnohí mali na sebe tričká či rúška s nápisom „Nemôžem dýchať“ – teda posledné slová Floyda, ktorý zahynul pod kolenom policajta.

„Príbeh Georgea Floyda bol príbehom čiernych ľudí. Pretože dôvod, prečo sme za 401 rokov nikdy nemohli byť tým, čím sme chceli a snívali, je, že ste mali koleno na našom krku,“ povedal reverend Al Sharpton, podľa ktorého je „čas povstať v Georgeovom mene a povedať ‚Dajte preč to koleno z našich krkov!‘.

Ľudia, ktorí sa zhromaždili na spomienke v Minneapolise, stáli v tichosti 8 minút a 46 sekúnd, teda presne toľko, koľko Floyd ležal na zemi s Chauvinovým kolenom na krku.

Po rozlúčke v Minneapolise bolo jeho telo presunuté do Raefordu v Severnej Karolíne, neďaleko jeho rodiska, kde sa uskutočnila súkromná rodinná rozlúčka.

Odtiaľ ho previezli do Houstonu, kde vyrastal a prežil väčšinu svojho života. Tu bola v pondelok vystavená rakva a v utorok sa v tamojšom kostole uskutočnila ďalšia rozlúčka, po ktorej nasledoval súkromný pohreb.

Nad zlatou Floydovou rakvou bola projekcia nástennej maľby z ulice, kde Floyda zatkli pre podozrenie, že platil falošnou 20-dolárovou bankovkou, so slovami „Už môžem dýchať“.

4 policajti pred súdom

Derekovi Chauvinovi hrozí za zabitie Afroameričana 40 rokov za mrežami. Medzitým sa pred súd postavili aj ďalší traja dnes už bývalí muži zákona, ktorí boli pri zásahu spoločne s Chauvinom a sú obvinení z napomáhania a spoluviny pri vražde.

Pre všetkých sudca zatiaľ stanovil kauciu na 750 tisíc dolárov.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…