Domov Ekonomika Rozpočtová rada navrhuje korekčné opatrenia, ministerstvo dôvod nevidí

Rozpočtová rada navrhuje korekčné opatrenia, ministerstvo dôvod nevidí

0
0

Rozpočtové výdavky Slovenska rástli v minulom roku príliš rýchlo. Mali by sa preto prijať opatrenia, aby sa rozpočet opäť nasmeroval k vyrovnanej bilancii. Konštatuje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom hodnotení plnenia pravidla o vyrovnanom rozpočte za rok 2018.

Rozpočtová rada sa však opäť nezhodla s ministerstvom financií, ktoré pri minuloročnom hospodárení hovorí iba o nevýraznej odchýlke v smerovaní k vyrovnanému rozpočtu a spustenie korekčného mechanizmu nenavrhlo.

Podľa pravidla o vyrovnanom rozpočte by štrukturálny deficit nemal presiahnuť úroveň 0,5 % hrubého domáceho produktu, čo vlani nebolo naplnené. RRZ pritom hovorí o výraznej odchýlke s potrebou spustenia korekčného mechanizmu.

„Výrazná odchýlka naznačuje, že vyrovnaný rozpočet mohol byť pri dodržaní pravidla dosiahnutý už v roku 2018, teda o rok skôr, ako predpokladala vláda,“ uviedol predseda rozpočtovej rady Ivan Šramko.

Dôvodom je podľa neho najmä to, že vláda dodatočné daňové príjmy a pokles úrokových nákladov využila na rýchlejší rast výdavkov a výrazne sa tak prekročilo výdavkové pravidlo.

Ministerstvo financií vo svojom hodnotení potvrdzuje, že štrukturálny deficit v roku 2018 dosiahol úroveň 1 % hrubého domáceho produktu, no hovorí o nevýraznom odchýlení od požadovanej konsolidačnej trajektórie.

Podobne pri výdavkovom pravidle hovorí o „nevýraznom odchýlení tesne pod hranicou výrazného odchýlenia“.

„Na základe nevýrazného hodnotenia v oboch sledovaných indikátoroch nemôže dôjsť v súlade s tzv. rozhodovacou maticou Paktu stability a rastu k spusteniu korekčného mechanizmu,“ konštatuje rezort financií.

Zároveň pripomína odlišnú metodiku používanú rozpočtovou radou pri hodnotení plnenia pravidiel.

SITA, red, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…