Domov História „Rozprávkový“ život Hansa Christiana Andersena

„Rozprávkový“ život Hansa Christiana Andersena

0
0

Detstvo každého z nás by bolo smutnejšie, keby neexistovali rozprávky, ktoré nás vždy zaviedli do čarovného sveta fantázie. Najkrajšie rozprávky, ktoré poznajú ľudia na celom svete, sú tie, ktoré pochádzajú z pera najslávnejšieho dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena.

Práve 1. decembra 1835 svetlo sveta uzrela prvá kniha rozprávok, ktorej autorom bol najslávnejší rozprávkar všetkých čias. Mohlo by sa zdať, že aj jeho život bol jednou veľkou rozprávkou.

Hans Christian Andersen však v súkromnom živote musel prekonať chvíle, ktoré toho s rozprávkou nemali vôbec veľa spoločného.

Ťažké detstvo a mladosť

Hans Christian Andersen sa narodil 2. apríla 1805 v dánskej Odense na ostrove Fyn. Jeho rodičia boli jednoduchí ľudia, ktorí nemali veľa peňazí.

Otec bol obuvnícky majster, ktorý sa ako 22-ročný oženil s o 16 rokov staršou ženou, ktorá už mala 5-ročnú nemanželskú dcéru. Sám Andersen spomína na to, že jeho rodičia si príliš nerozumeli.

Svetlou chvíľou detstva však boli časy strávené s otcom, ktorý mu zvykol často čítať rozprávky. Vďaka nim mohol aspoň na chvíľu uniknúť do celkom iného, krajšieho sveta.

Andersen na ľudí vo svojom okolí pôsobil ako zasnívaný samotár, na tvári ktorého sa úsmev zjavil len zriedka. Jeho život najviac poznačili udalosti, ktoré ho postretli v čase, keď navštevoval ľudovú školu.

Otec bol povolaný na vojnu. Síce sa z nej vrátil, no jeho zdravie bolo natoľko podlomené, že krátko po návrate skonal. Zvyšok detstva tak strávil s matkou, ktorá sa neskôr znovu vydala za o 10 rokov mladšieho muža.

Ten nemal s mladým Hansom Christianom vôbec dobrý vzťah. Každodenne mu strpčoval život. Práve tieto chvíle boli pre Andersena tými najťažšími.

Ostatné deti sa posmievali z jeho vzhľadu a matka, ktorá sa snažila zarobiť peniaze pre rodinu, na neho nemala dostatok času.

Jeho osud zmenila veštica

Napriek nepriazni osudu Andersen často premýšľal o tom, že raz bude slávny. Na škole objavil divadlo, ktoré mu pomohlo prekonať ťažké chvíle. Napriek tomu, že ho nadchlo herectvo, jeho matka mala pre neho iné plány.

Chcela mať z neho krajčíra, keďže remeslo považovala za omnoho dôležitejšie. Po návšteve veštkyne, ktorá predpovedala, že sa z Hansa Christiana stane slávny človek, však zmenila svoj názor a prestala mu brániť v tom, aby si splnil sny.

16-ročný Andersen sa teda rozhodol odsťahovať do Kodane, kde plánoval písať divadelné hry a popri tom pôsobiť ako operný spevák. Jeho prvé divadelné hry sa však s úspechom nestretli, tak začal študovať na gymnáziu.

Nepatril však medzi najlepších študentov, dokonca neovládal ani pravopis. Vo veku 22 rokov sa mu napokon podarilo úspešne zmaturovať.

Od prvých riadkov k slávnym knihám

Hoci sa jeho prvotná tvorba nestretla s nadšením, Andersen sa nevzdával a pokračoval v písaní. Začínal básňami, cestopismi a neskôr prešiel k rozprávkam.

Tie sa na verejnosti po prvýkrát objavili v roku 1835 v lacnej podobe. Po prvom vydaní Hans Christian Andersen s tvorbou pokračoval, pričom každý rok pred Vianocami vydal zbierku rozprávok.

Počas svojho života vytvoril dokopy 156 rozprávok, ktoré boli preložené do mnohých jazykov. Medzi tie najznámejšie patria Malá morská víla, Škaredé káčatko, Dievčatko so zápalkami, Cisárove nové šaty či Snehová kráľovná.

Najzaujímavejšie momenty zo svojho života sa rozhodol zvečniť a opísal ich v 500-stranovej knihe, ktorá má názov Rozprávka môjho života. Tá jeho rozprávka sa prestala písať 4. augusta 1875, kedy vo svojom dome v Rolighede zomrel.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…