Domov Ekonomika Rusi zatiahli Ukrajine plynové kohútiky

Rusi zatiahli Ukrajine plynové kohútiky

0
0

Plyn z Ruska sa opäť stal predmetom vydierania. Rusi sú nahnevaní, že medzinárodný súd nerozhodol v spore s Ukrajinou tak ako si to predstavovali. Ukrajina sa preto na dodávaní plynu dočasne dohodla s Poľskom. Slovensko zatiaľ trucovaním Ruska ohrozené nie je.

Rusi prestali dodávať Ukrajincom plyn. Gazprom, ktorý je vlastnený ruskou vládou, sa minulý týždeň rozhodol, že zastaví plynové kohútiky. Stalo sa tak iba deň potom, ako Štokholmská arbitráž rozhodla v prospech štátnej ukrajinskej energetickej firmy Naftogaz.

Podľa arbitrážneho rozhodnutia dlží ruský plynárensky monopol svojmu ukrajinskému obchodnému partnerovi 2,56 miliardy dolárov (2,1 miliardy eur).

Informovala o tom agentúra Reuters. Celková výška odškodnenia bola podľa magazínu Forbes až 4,63 miliardy dolárov (3,8 miliardy eur). Časť z nej však už Gazprom v rokoch 2014 a 2015 zaplatil.

Poľskí záchranári

Kyjev bol okamžite nútený prijať dočasné protiopatrenia na vykrytie výpadku plynu, aby odvrátil hrozbu prípadného obmedzenia chodu domácich firiem a obmedzenia dodávok tepla domácnostiam, ako aj riziku zastavenia tranzitu plynu do Európy.

Ukrajina si dočasne vybavila plyn v Poľsku. „Vďaka našim poľským partnerom zlyhal ďalší pokus Moskvy použiť plyn ako politickú zbraň proti Ukrajine.

Dúfam, že EÚ a vlády členských štátov budú vážne uvažovať nad týmito ruskými praktikami, keď budú robiť konečné rozhodnutie o plynovode Nord Stream 2,“ citovala agentúra SITA vyhlásenie generálneho riaditeľa Naftogazu Andrija Koboljeva.

Poliaci sa samozrejme z biznisu, hoci doúčaného, tešia. „Sme pripravení zväčšiť objem dodávok alebo predĺžiť platnosť zmluvy v závislosti od potrieb ukrajinského trhu,“ citovala SITA šéfa správnej rady plynárenskej firmy PGNiGPiotrWožniak.

Horúca linka

Problémy s dodávkami plynu na Ukrajine by sa nás nemali zatiaľ dotknúť. Po kríze z roku 2009 sme si dokonca vybavili, aby k nám plyn chodil aj z Rakúska cez Baumgarten.

Dlhodobo však Slovensko ani Európa bez ruského plynu fungovať nemôžu. „Európska komisia sa kvôli rusko‑ukrajinskému sporu obáva o dodávky plynu nielen pre Ukrajinu, ale aj do EÚ.

EK je preto pripravená stať sa sprostredkovateľom v spore. Jej podpredseda Maroš Šefčovič oznámil, že sa chystá telefonicky hovoriť s ministrami energetiky Ukrajiny a Ruska,“ uvádza sa v TASR.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Českí policajti spustili výzvu

Nielen zdravotnícky personál ale aj policajné zložky v týchto neľahkých časoch boja proti …