Domov Zahraničie Ruskí novinári boli zabití pri vyšetrovaní ruských súkromných vojenských spoločností v Afrike

Ruskí novinári boli zabití pri vyšetrovaní ruských súkromných vojenských spoločností v Afrike

0
0

Minulý týždeň bolo potvrdené, že ruskí novinári, ktorí pracovali na vyšetrovaní ruských súkromných vojenských spoločností a rôznych prepojení na miestny ťažobný priemysel boli zabití v Stredoafrickej republike.

Traja ruskí novinári, Orchan Džemaľ, Alexander Rastorgujev a Kirill Radčenko boli zabití v Stredoafrickej republike a boli nájdení severne od mesta Bangui.

Novinári vyšetrovali ruskú súkromnú vojenskú spoločnosť s prepojením na Kremeľ. Ministerstvo zahraničných vecí Ruska uviedlo, že ruskí novinári boli zabití po tom, čo ich unieslo asi 10 mužov, ktorí mali na hlavách turbany a hovorili len po arabsky.

Ruskí novinári

Traja Rusi boli úspešní novinári, ktorí spolupracovali s nezávislými alebo opozičnými mediálnymi organizáciami. Orchan Džemaľ bol bývalým politickým editorom Novaja Gazeta a zaoberal sa konfliktmi v Gruzínsku a na Ukrajine.

Alexander Rastorgujev bol režisérom, jeho najznámejším dokumentom bol Srok (termín) o ruskej protiputinovskej opozícii. Kirill Radčenko bol úspešným fotografom, ktorý v prezidentských voľbách slúžil aj ako volebný pozorovateľ v Čečensku.

Chodorkovského vyšetrovacie centrum

Andrei Konjakin, šéfredaktor Chodorkovského vyšetrovacieho centra, uviedol, že novinári sa snažia objasniť ruskú súkromnú vojenskú spoločnosť pôsobiacu v Stredoafrickej republike, ako aj záujmy Ruska v miestnom priemysle ťažby diamantov, zlata a uránu.

Novinári pricestovali do krajiny v tajnosti a plánovali tam zostať dva týždne. Podľa ich doterajších zistení skúmali akcie ruskej vojenskej spoločnosti nazvanej Vagnerova skupina, ktorá pôsobila aj v Sýrii, na východnej Ukrajine a v Sudáne.

Spoločnosť má byť údajne prepojená s oligarchom Jevgenijom Prigozinom, podnikateľom z Petrohradu, nazývaným „Putinovým šéfkuchárom“ pre jeho úzke väzby s Kremľom.

Dohady o príčine vraždy

Novinári prepravovali niekoľko tisíc amerických dolárov v hotovosti na financovanie svojho pobytu v Stredoafrickej republike, ako aj fotoaparáty a Iné cenné zariadenia.

Konjakin povedal, že hlavným pracovným scenárom vyšetrovateľov v súčasnosti je, že vraždy sú výsledkom lúpeže, no zároveň dodal, že podľa jeho názoru útok môže súvisieť aj s obsahom ich vyšetrovania.

jus, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…