Domov Šport Ruskí športovci doplácajú na vojenskú inváziu svojej krajiny

Ruskí športovci doplácajú na vojenskú inváziu svojej krajiny

0
0

Hovorí sa to neustále – politika by nemala zasahovať do športu. Keď však príde na realitu, je veľmi náročné, aby sa športový svet tváril, že je v tom politickom všetko v poriadku. Na vyhrotenie konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom a následnú inváziu ruských vojenských síl na územie Ukrajiny doplácajú aj ruskí športovci.

Po tom, čo minulý štvrtok vydala Moskva rozkaz na začatie vojenských operácií na území Ukrajiny, a ukrajinsko­‑ruský konflikt prerástol v otvorenú vojnu, začala sa taktiež vojna medzi Ruskom a Západom na poli diplomatickom a ekonomickom.

Popri ekonomický sankciách a diplomatických krokoch sa postupne začali ozývať aj hlasy na bojkotovanie športových podujatí konaných v Rusku či dokonca vylúčenie ruských športovcov zo súťaží.

Prišli o finále LM i možnosť hrať na MS

Medzi vôbec prvými sa ozvali futbalisti Poľska, ktorí mali proti ruskej reprezentácii nastúpiť v semifinále marcovej baráže o postup na MS 2022 do Kataru. Poliaci odmietli pre napadnutie Ukrajiny proti Rusku hrať.

Podobne sa vyjadrili aj potenciálni súperi vo finále kvalifikácie Česi a Švédi. Anglická Futbalová asociácia následne informovala, že bude bojkotovať všetky budúce medzištátne zápasy na všetkých úrovniach proti tímom z Ruska.

O osude ruského futbalu na medzinárodnej scéne rozhodovala aj Medzinárodná futbalová federácia (FIFA). Tá v nedeľu rozhodla, že Rusi by nemali hrať zápasy baráže na domácom trávniku, ale na neutrálnej pôde bez vlajky, hymny a pod hlavičkou Ruského futbalového zväzu (RFS).

V pondelok však Medzinárodný olympijský výbor (MOV) odporučil všetkým športovým federáciám, aby vylúčili Rusko, ale taktiež Bielorusko, z medzinárodných súťaží. FIFA následne zmenila svoje pôvodné rozhodnutie a suspendovala Rusko zo svojich súťaží.

Európska futbalová únia (UEFA) zas odobrala Petrohradu právo usporiadať finálový duel Ligy majstrov. Zápas, ktorý sa uskutoční 28. mája, presunula na Stade de France na predmestí Paríža.

KHL bez zahraničných tímov a MS bez Ruska

Aj v hokejovom svete spôsobila invázia na Ukrajinu bojkot ruských športových kolegov. Fínsky hokejový klub Jokerit Helsinki nedohrá sezónu KHL. „

Žolíci“ tak nenastúpia v play off a ročník predčasne ukončili. Ešte cez víkend nasledoval krok Jokeritu ďalší zahraničný účastník KHL. Lotyšský klub Dinamo Riga obsadil v základnej časti posledné 12. miesto v Západnej konferencii a nepostúpil do vyraďovacích bojov…Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…