Domov Zahraničie Rusko a Ukrajina si vymenili väzňov

Rusko a Ukrajina si vymenili väzňov

0
0

Rusko a Ukrajina si vzájomne vymenili 70 väzňov. Cieľom tejto výmeny bolo zmierniť napätie vyvolané ruskou anexiou Krymu v roku 2014.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský osobne privítal väzňov po tom, ako sa vrátili späť na Ukrajinu. Medzi prepustenými väzňami bolo aj viacero mediálne známych osobností, medzi inými aj ukrajinský režisér Oleg Sencov.

Prvý posun od anexie Krymu

Rusko a Ukrajina v sobotu uskutočnili významnú výmenu väzňov, kedy si dokopy vymenili až 70 ľudí uväznených v oboch krajinách.

Minulú sobotu na medzinárodnom letisku Borispol na Ukrajine vystúpilo z lietadla 35 ukrajinských väzňov a späť bolo poslaných 35 ľudí, ktorí boli predtým zadržaní Ukrajinou.

Samotná výmena je považovaná za nádej na to, že obe krajiny budú opäť viesť vzájomné rozhovory, pričom podľa neoficiálnych informácií Francúzsko aj Nemecko pracujú v zákulisí na tom, aby sa takýto spoločný summit uskutočnil.

Medzinárodná reakcia na výmenu

K prepusteniu sa vyjadrili aj svetoví lídri, medzi inými aj americký prezident Donald Trump, ktorý označil túto výmenu za dobrú správu a vyjadril, že tento krok možno označiť za krok k mieru.

Predseda Európskej rady Donald Tusk povedal, že prepustenie väznených námorníkov a Sencova považuje za úľavu. Dokonca aj NATO vyhlásilo, že výmenu považuje za krok správnym smerom, no pripomenulo, že podľa Minských dohôd by malo Rusko prepustiť všetkých ukrajinských väzňov.

Holanďania však naopak kritizujú, že medzi prepustenými ukrajinskými väzňami je bývalý veliteľ ruských separatistov, ktorý je podozrivý z toho, že v roku 2014 zohral významnú úlohu pri zostrelení letu MH17 nad Ukrajinou, kedy zomrelo všetkých 298 cestujúcich ako aj celá posádka.

Nádej na obnovenie rokovaní

Výmena väzňov je považovaná za prvé malé víťazstvo nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý sa dostal k moci začiatkom tohto roka, ako aj jeho strany Sluha ľudu, ktorá drvivo vyhrala nedávne parlamentné voľby.

Výmena väzňov bol jeden z jeho predvolebných sľubov ako v prezidentských tak aj v parlamentných voľbách.

Samotný ruský prezident Vladimir Putin tiež uviedol, že výmenu považuje za obrovský krok smerom k normalizácii vzťahov s Ukrajinou, ktoré boli prerušené po ruskej anexii Krymu v roku 2014 a tiež aj kvôli prebiehajúcemu konfliktu na východne Ukrajiny.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…