Domov Zahraničie Rusko chce podľa Putina vyriešiť územné spory s Japonskom do konca roka

Rusko chce podľa Putina vyriešiť územné spory s Japonskom do konca roka

0
0

Počas uplynulého týždňa došlo k odhaleniu diskusie spred mesiaca medzi ruským prezidentom a japonským premiérom. Mala sa týkať riešenia územných sporov z čias druhej svetovej vojny.

Počas minulotýždňového stretnutia Valdajského klubu v Soči ruský prezident Vladimir Putin počas diskusie naznačil, čoho sa dotýkali jeho rozhovory s japonským premiérom Shinzom Abeom pred cca mesiacom keď sa obaja nachádzali vedľa seba na ekonomickom fóre vo Vladivostoku.

Valdajský medzinárodný diskusný klub

Valdajský medzinárodný diskusný klub je diskusné a analytické fórum, ktoré rieši aktuálne medzinárodné otázky, podľa viacerých analytikov však patrí k podujatiam, ktorých cieľom je od roku 2004 zlepšovať vnímanie Ruska v zahraničí.

Historické súvislosti územného sporu

Rusko a Japonsko nepodpísali mierovú zmluvu po druhej svetovej vojne kvôli územnému sporu ohľadom štyroch tichomorských ostrovov nazývaných v Rusku ako Južné Kurily a v Japonsku ako Severné územia.

Severné územia, či Južné Kurily pozostávajú zo štyroch ostrovov: Habomai, Shikotan, Kunashiri a Etorofu (Iturup) a nachádzajú sa blízko pobrežia Hokkaido.

V posledných dňoch druhej svetovej vojny boli japonskí obyvatelia týchto ostrovov deportovaní po tom, čo Sovietsky zväz zrušil dohodu o neutralite s Japonskom a obsadil tieto ostrovy.

Odvtedy trvá územný spor a tiež neexistuje podpísaná mierová zmluva o ukončení druhej svetovej vojny medzi Ruskom a Japonskom.

Nezhoda v postupnosti krokov

Ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že Rusko sa snaží vytvoriť podmienky na budovanie dôvery vo vzájomných vzťahoch medzi Ruskom a Japonskom.

V septembri 2017 sa Vladimir Putin a Shinzo Abe dohodli na spoločných ekonomických aktivitách na sporných ostrovoch a prioritných projektoch v oblasti elektro‑energetiky, likvidácie odpadu alebo cestovného ruchu.

Práve japonský premiér Shinzo Abe reagoval na Putinovu ponuku na uzavretie mierovej zmluvy tak, že Tokio nemôže podpísať mierovú dohodu s Ruskom bez dohody o územných otázkach, teda najskôr musí Rusko s Japonskom dosiahnuť dohodu o územných otázkach, až potom je možné rokovať o mierovej zmluve.

Vladimir Putin poukázal na to, že Rusko a Čína podpísali zmluvu o priateľstve pred dosiahnutím dohody o územných sporoch a následne diskusie o teritoriálnych sporoch pokračovali, pričom podobný vzorec chce aplikovať aj s Japonskom. Tento scenár je však pre Japonsko neprijateľný.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …