Domov Zahraničie Rusko napadlo Ukrajinu kvôli minským dohodám

Rusko napadlo Ukrajinu kvôli minským dohodám

0
0

Rusko napadlo vo februári Ukrajinu preto, lebo boli ignorované jeho obavy týkajúce sa tzv. minských dohovorov z rokov 2014 a 2015, ktoré Kyjev uzavrel so seperatistami podporovanými Moskvou. Zamerané boli na urovnanie konfliktu na východnej Ukrajine. Podľa ruských tlačových agentúr to vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Na otázku novinára, či má Rusko pocit, že bolo v súvislosti s minskými dohodami „podvedené“, Peskov uviedol: „Postupom času sa to, samozrejme, stalo očividným.“

Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin aj ďalší predstavitelia na to opakovane upozorňovali. „Iní účastníci rokovacieho procesu však toto všetko ignorovali,“ povedal Peskov.

Zhrnul, že tieto okolnosti podľa Moskvy následne viedli k spusteniu „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine, ako Moskva svoju ofenzívu nazýva.

Problémom Merkelovej rozhovor

Agentúra Reuters pripomína, že šéf Kremľa Putin v piatok vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktoré sa týkali práve minských dohôd.

Rusko interpretovalo vyjadrenia Merkelovej v jej rozhovore pre týždenník Die Zeit, ktorý bol zverejnený v stredu, tak, že mierový plán z Minska bol uzavretý len preto, aby Ukrajina získala čas na zbrojenie a prípravu na vojnu s Ruskom.

Merkelová v zmienenom rozhovore doslovne uviedla: „Minské dohody z roku 2014 boli pokusom poskytnúť Ukrajine čas. Tento čas krajina využila aj na to, aby sa stala silnejšou – ako môžeme dnes vidieť.“

Okrem iného Merkelová v rozhovore tiež uviedla, že v jej politike voči Rusku sa vyskytli zlyhania. „Mali sme rýchlejšie reagovať na ruskú agresivitu,“ uviedla Merkelová.

Jej komentár sa týkal ruskej okupácie ukrajinského polostrova Krym v roku 2014, keď sa členské štáty NATO dohodli, že na obranu vynaložia dve percentá svojho hrubého domáceho produktu.

„Nemecko zvýšilo svoje výdavky na obranu v rámci NATO, ale stále nedosiahlo dvojpercentný cieľ,“ povedala Merkelová. „Dokonca ani ja som každý deň nevystupovala s plamenným prejavom v prospech tejto záležitosti,“ dodala.

Minské dohody

Dve Minské dohody, podpísané v rokoch 2014 a 2015, sprostredkovali Nemecko a Francúzsko. Na ich základe bolo stanovené prímerie v Donbase medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.

Rusko a Moskva sa však navzájom obviňovali z porušovania prímeria.

red, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…