Domov Zahraničie Rusko údajne ovplyvňovalo americké prezidentské voľby

Rusko údajne ovplyvňovalo americké prezidentské voľby

0
0

Počas, ale aj po voľbách amerického prezidenta v roku 2016 sa vyrojili podozrenia voči ovplyvňovaniu amerických prezidentských volieb Ruskom.

Víťazstvo amerického prezidenta Donalda Trumpa je sprevádzané podozrením, že mu počas kampane pomohlo k víťazstvu aj zasahovanie Ruska.

To malo úmyselne vplývať na kampaň a poškodzovať volebné šance protikandidátky Hillary Clintonovej a tiež mali za cieľ poškodzovať vieru verejnosti v demokratický proces v Amerike.

Priebeh vyšetrovania zasahovania do prezidentských volieb

Vyšetrovanie možného spojenia medzi Donaldom Trumpom a ruskými úradníkmi prebieha na viacerých úrovniach, kauzu začalo vyšetrovať FBI, neskôr Výbor senátu pre spravodajskú službu ako aj národný výbor pre spravodajskú službu, v máji tohto roku bol oficiálne menovaný aj špeciálny prokurátor pre vyšetrovanie tejto kauzy.

Samotný prezident Donald Trump však závery týchto výborov a komisií odmieta, považuje ich za vykonštruované a za tzv. fake news, pričom poukazuje na nedostatok dôkazov.

Výsledky amerických prezidentských volieb v roku 2016

Voľby vyhral Donald Trump v tandeme s Michaelom Pencom z republikánskej strany so ziskom 306 voliteľov, Trump sa tak stal 45. prezidentom Spojených štátov amerických.

Prvé vznesené obvinenia

Minulý týždeň americká spravodajská televízia CNN priniesla informáciu o tom, že špeciálny prokurátor Robert Mueller vzniesol obvinenia a veľká federálna porota vo Washingtone schválila tieto obvinenia, no zatiaľ zostali utajené.

Dnes teda zatiaľ nie je známe koho obvinili, ani čoho sa samotné obvinenia dotýkajú. Špeciálny prokurátor a tím jeho vyšetrovateľov sú oprávnení stíhať všetky zločiny, na ktoré narazia počas svojho vyšetrovania.

Fake news – falošné správy

Fake news sú písané s úmyslom poškodiť, alebo uviesť do omylu, často sú to senzačné, prehnané, alebo zjavne nepravdivé správy. Politici nimi často označujú komentáre a novinky, ktoré sa im nepáčia.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Číslo 28 bude v Plzni patriť už navždy Čišovskému

Slovenskému futbalistovi Mariánovi Čišovskému, ktorý len nedávno podľahol zákernej chorobe…