Domov Ekonomika Ružomberský obchvat sa konečne pohol

Ružomberský obchvat sa konečne pohol

0
0

Národná diaľničná spoločnosť „preflákala“ pri výstavbe diaľničného obchvatu Ružomberka najmenej rok.

Zdá sa, že diaľničné ľady sa trocha pohli. Na jednom z kľúčových úsekov D1 Hubová – Ivachnová, ktorý je známy aj ako diaľničný obchvat Ružomberka, by sa na budúci rok mali znova obnoviť stavebné práce.

Výstavba sa výrazne predraží

Podľa zmluvy však už tento rok mali po ňom jazdiť autá. Práce však zastali len pár mesiacov po spustení výstavby. Začiatkom roka 2015 sa na úseku, ktorý má byť dlhý vyše 15 km, zistilo, že ak budú pokračovať v zvolenom trasovaní, hrozí zosuv.

Krátko nato sa objavili návrhy, že pôvodne 2 km dlhý tunel treba predĺžiť na vyše 3 km, čím síce dôjde k miernemu skráteniu celkovej trasy, ale zato k výraznému predraženiu.

Už vtedy sa vedelo, že bude potrebné prepracovať projekty a získať nový súhlas od ministerstva životného prostredia. Až tri roky trvalo, kým Národná diaľničná spoločnosť (NDS) oznámila, že má spracovanú environmentálnu štúdiu.

„Proces EIA v prípade úseku D1 Hubová – Ivachnová dospel do záverečnej fázy. NDS 30. októbra predložila hotovú správu EIA o posudzovaní vplyvu stavby na životné prostredie na ministerstvo životného prostredia,“ povedala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Vďaka chaosu, ktorý vládne na ministerstve dopravy aj v NDS sa tak výstavba oddialila minimálne o jeden rok. Práce na štúdii EIA trvajú 2 až 2,5 roka. Obnovenie stavebného ruchu sa očakáva až v druhom polroku, teda asi 3,5 roka po ich prerušení.

bj, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…