Domov Slovensko Rýchlo prišiel, rýchlo odišiel. Trnku zadržali a hneď prepustili

Rýchlo prišiel, rýchlo odišiel. Trnku zadržali a hneď prepustili

0
0

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka bol zadržaný príslušníkmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) počas minulého týždňa vo štvrtok 16. januára. Po viac ako osem hodinovom výsluchu ho prepustili.

Dobroslav Trnka bol generálnym prokurátorom od roku 2004 až do februára 2011. Trnka od decembra minulého roka čelí obvineniu zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, pretože polícii neodovzdal nahrávku (USB kľúč) z kauzy Gorila.

Okrem toho vznikli posledné mesiace podozrenia, že sa mal Trnka stýkať s ľuďmi, ktorí sú dnes obvinení zo závažných trestných činov. Dôkazom majú byť i zverejnené audiovizuálne záznamy.

Vyčerpávajúci výsluch a výsledok

Trnku zadržali v jeho dome v Hamuliakove a previezli na nitriansku pobočku NAKA. Okrem zneužívania právomocí verejného činiteľa mal byť Trnka podľa medializovaných informácií obvinený aj za rozhovor s Jánom Počiatkom ohľadne kauzy Lemikon.

Tento rozhovor bol zaznamenaný aj na kameru, ktorá bola nainštalovaná priamo v kancelárii generálneho prokurátora. Po vypočúvaní, ktoré malo trvať viac ako osem hodín, Trnku prepustili.

Dôkazy nie sú

„V predmetnej trestnej veci bolo zo strany dozorujúceho prokurátora preštudované uznesenie o vznesení obvinenia D. T., ako aj súvisiaci vyšetrovací spis, pričom bolo zistené, že v danom prípade nebola naplnená objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa.,“ informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

ÚŠP ďalej informoval, že polícia a vyšetrovatelia musia prípad preskúmať a priniesť relevantné zistenia, aby bolo možné podniknúť právne kroky. To aj napriek tomu, že pri danom skutku existuje audiovizuálny záznam.

Čaputová žiada vysvetlenie

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová si v prípade rozhodnutia ÚŠP a zamietnutia väzby Dobroslava Trnku, pozvala do paláca generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského.

Údajne chce vedieť podrobnosti, ktoré predchádzali tomuto rozporuplnému rozhodnutiu orgánov činných v trestnom konaní a či nedošlo k možnému pochybeniu.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …