Domov Cestovanie Sagrada Familia v Barcelone je unikátnou stavbou hneď z viacerých dôvodov

Sagrada Familia v Barcelone je unikátnou stavbou hneď z viacerých dôvodov

0
0

Španielsko je krajinou, ktorá na prvý pohľad upúta predovšetkým krásnymi plážami a často sa stáva krajinou letnej dovolenky pre turistov z celého sveta. Netreba však zabúdať na to, že celá krajina a hlavné mesto Barcelona toho ponúkajú naozaj veľa.

Ak ste milovníkmi histórie a historických pamiatok, tak práve katedrála Sagrada Familia alebo aj Chrám svätej rodiny je pre vás to pravé. Vedeli ste, že ide o stavbu, ktorá bude čoskoro najvyššou stavbou na svete?

Autorom je katalánsky architekt Antonin Gaudí

S výstavbou tohto monumentálneho rímsko‑katolíckeho chrámu sa začalo už v roku 1882, prvým architektom bol Francisco de Paul del Villar. No o rok neskôr prebral úlohu hlavného architekta katalánsky architect Antonin Gaudí.

To, že sa mu podarilo vytvoriť významné dielo, svedčí aj to, že sa chrám dnes nachádza aj na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Špiralovité veže ako dominanty chrámu

Špirálovité veže sú tými najväčšími a najcharakteristickejšími dominantami chrámu a po dokončení ich bude spolu 18. Spoločne symbolizujú apoštolov, evanjelistov, Pannu Máriu a Ježiša Krista. Najvyššia z nich bude mať až 170 metrov a práve vďaka nej pôjde čoskoro o najvyššiu stavbu na svete.

Katedrála zobrazujúca biblické výjavy a život Ježiša

Celá katedrála zobrazuje život Ježiša Krista a biblické dejiny. Pôdorys chrámu má tvar kríža a vo vnútri sú jedinečné Gaudího stĺpy a klenby. Tri fasády zobrazujú zrodenie Ježiša, jeho utrpenie a smrť a život človeka v procese stvorenia.

Čo ponúka katedrála návštevníkom dnes?

Návštevníci si môžu v súčasnosti pozrieť dokončené časti chrámu, malé múzeum o histórii chrámu, a sprístupnená je aj Gaudího hrobka. Tiež je možnosť navštíviť veže chrámu, z ktorých je nádherný výhľad na Barcelonu.

Kedy bude chrám dokončený?

Predpokladá sa, že by mal byť úplne hotový symbolicky v roku 2026, teda na sté výročie úmrtia jej autora Antonina Gaudího. Zatiaľ je najvyššou katedrálou sveta katedrála v nemeckom Ulme, 161,5 metra.

Tak uvidíme, či sa podarí prvenstvo práve katedrále Sagrada Familia, ktorej konečná kapacita by mala byť až 13 tisíc návštevníkov.

Radoslav Hoppej, foto: ano

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…