Domov Slovensko Saková ocenila hasičov. Hrdinom sa dostalo kritiky

Saková ocenila hasičov. Hrdinom sa dostalo kritiky

0
0

Namiesto vďaky nezmyselná kritika, ktorú si hrdinovia z Prešova ani náhodou nezaslúžili. Presne to sa stalo hasičom, ktorí zasahovali na mieste tragédie v Prešove.

Počas minulého týždňa im ministerka vnútra Denisa Saková bola osobne poďakovať a trom z nich udelila aj medailu za profesionálne zvládnutie mimoriadnej udalosti.

Výbuch plynu a následný požiar paneláku v Prešove si vyžiadal sedem obetí a jednu nezvestnú osobu. Hasiči, ktorí na mieste v osudný deň zasahovali, zachránili celkovo 39 osôb. Napriek tomu, že riskovali svoje životy, našli sa ľudia, ktorí ich prácu znevažovali.

Výbuch plynu na Mukačevksej

Plyn v 12-posochodovej bytovke vybuchol na Mikuláša 6. decembra. Havária si vyžiadala sedem mŕtvych a jednu stále nezvestnú osobu.

Na mieste zasahovalo 90 profesionálnych hasičov, 100 policajtov, 26 dobrovoľných hasičov a 15 príslušníkov Horskej záchrannej služby.

Vrchné poschodia paneláku bude demolovať špeciálny demolačný stroj so 68 metrov dlhým ramenom, ktorý prišiel až z Česka.

Ten bude postupne zhora odstrihávať poškodené panely. Následne sa uvidí, čo bude so zvyškom budovy. Prešov od vlády dostal pomoc vo výške jeden milión eur.

Ďakoval celý Prešov

Vo štvrtok minulý týždeň do areálu Hasičského a záchranného zboru na Požiarnickej v Prešove zavítala ministerka vnútra Denisa Saková, aby poďakovala hasičom za profesionálne odvedenú prácu.

Večer prišli hasičom poďakovať i obyvatelia Prešova, ktorí vďačili za zachránené životy skutočným hrdinom onoho tragického dňa. Saková trom hasičom udelila medaily.

Menovite šlo o Petra Bartoša, ktorý bol veliteľom čaty Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru, Tomáša Domena, ktorý bol veliteľom družstva a hasič záchranár – špecialista hasičskej stanice v Prešove Kamil Hoško.

Ocenení boli aj dvaja hasiči, ktorí bez istenia šplhali cez výťahovú šachtu až na ôsme poschodie, aby dávali ľuďom v bytovke inštrukcie.

Ministerka ďakovala všetkým

„Pre všetkých, ktorí zasahovali, či to boli profesionálni hasiči, dobrovoľní hasiči, príslušníci Horskej záchrannej služby, policajti, vojaci, samaritáni a záchranári, máme jednu veľmi milú povinnosť, ktorú sme pre nich pripravili v januári v Bratislave,“ povedala ministerka v ďakovnej reči.

Úbohá kritika

Deň po tragédii sa hasičom dostalo kritiky, ktorú si nezaslúžil ani jeden z nich. Hasiči boli smutní z toho, že ich verejnosť kritizovala za výkon pri zásahu.

„Veľmi ma mrzí, že po tom zásahu, ktorý spravili vysoko profesionálne, sedeli na hasičskej stanici a boli smutní z toho, že nie sú naši hrdinovia, ale naopak, že verejnosť ich kritizuje.

Pokiaľ to takto pôjde ďalej, tak nebudú svoju prácu vykonávať s takým nadšením a sebamotiváciou, ako ju vykonávajú dnes. Nie je to ich zamestnanie, ale berú to ako životné poslanie,“ hájila česť hasičov Saková.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Veľká tragédia v Prešove

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…