Domov Slovensko Saková zaútočila na zahraničných voličov. Pellegrini ju podporil

Saková zaútočila na zahraničných voličov. Pellegrini ju podporil

0
0

Počas minulého týždňa sa na internete objavila nahrávka, kde ministerka vnútra Denisa Saková v jednom zo svojich prejavov apelovala na voličov Smeru-SD, aby nenechali o výsledku volieb rozhodnúť zahraničných voličov. Označila ich za stúpencov opozície. Aj premiér Peter Pellegrini sa vyjadril, že hŕstka voličov v zahraničí, ktorá žije iný život ako ľudia na Slovensku, nesmie rozhodnúť o výsledku parlamentných volieb.

O možnosť voľby v parlamentných voľbách prostredníctvom pošty požiadalo takmer 60 tisíc Slovákov žijúcich v zahraničí.

Negatívny postoj k zahraničným voličom ministerky Sakovej, ktorý o deň neskôr podporil i premiér, vzbudil vlnu reakcií a médiá i verejnosť žiadali vysvetlenie tohto vyhranenia sa voči hlasom voličov zo zahraničia.

Nedovoľme im rozhodovať

„Skutočne apelujem na vás, nedovoľme takýmto ľuďom, čo žijú v zahraničí celý čas a čo sa o obraze Slovenska dozvedajú…,“ zaznelo v časti prejavu ministerky vnútra Denisy Sakovej.

Podľa všetkých informácií malo ísť o prejav Sakovej na jednom z predvolebných mítingov. Neskôr Saková svoj výrok v rámci prejavu ozrejmila takto:

„Podľa mňa väčšina ľudí, ktorí chcú hlasovať zo zahraničia, je mobilizovaná opozíciou. Ja ako kandidátka strany SMER-SD chcem rovnako mobilizovať našich voličov z regiónov…“ odôvodnila svoj výrok Saková cez tlačové oddelenie ministerstva vnútra.

Smeráci majú obavy

Strach zo zahraničných voličov potvrdil i premiér Peter Pellegrini. Ten síce povedal, že sa voči zahraničným voličom nevyhraňuje, ale myslí si, že zahraniční voliči môžu nahrať značné percentá konkrétnej strane. A tou stranou, pravdepodobne, Smer-SD nie je.

„V Bratislave sa nežije skutočný život, tak ako sa nežije skutočný slovenský život u ľudí v zahraničí,“ povedal Pellegrini na margo toho, že o výsledku volieb by nemali rozhodovať ľudia, ktorí nežijú na Slovensku alebo si žijú v bratislavskej „bubline“.

Bezhraničná drzosť

Organizácia Srdcom doma žiadala o stanovisko k výroku, ktorý bol namierený proti zahraničným voličom skrz video šéfky rezortu vnútra.

Sakovej následné ozrejmenie ich však neupokojilo a reagovali aj na fakt, že ministerstvo vnútra na zahraničných voličov akosi pozabudlo, pričom svoju rolu zrejme opäť zohrávajú obavy z konkurencie.

„Pravdepodobne preto neorganizovalo MV SR žiadnu informačnú kampaň o možnosti voliť zo zahraničia, dúfajúc, že sa o tejto možnosti dozvie čo najmenej „ľudí v zahraničí“ ako právoplatných voličov vo videu nazýva,“ píše sa v stanovisku Srdcom doma.

Zahraničie Smer voliť nebude

Rovnako ako zahraniční Slováci i opozícia sa voči týmto vyjadrenia ministerky a premiéra ohradila. Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga v tom vidí jasný úmysel.

„Je evidentné, že strana Smer sa bojí Slovákov, ktorí žijú v zahraničí, pretože medzi nimi dlhodobo nemá podporu,“ Šeliga upozornil aj na pochybenia pri zasielaní hlasovacích lístkov do zahraničia. Niektorí žiadatelia nedostali hlasovacie lístky alebo boli doručené nekompletné.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Keď športujú zvieratá

    Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …
  • VIDEO: Strasti „home officu“

    Približne tretina sveta je dnes v karanténe. Tí, čo môžu, pracujú z domu. Avšak pokiaľ ste…
  • VIDEO: Keď sa zrazu prepadneš!

    Kde sa stratil? Na oko úplne nenápadný trik zmiznutia, ktorý však zvieratá nechápu a keby …
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Keď športujú zvieratá

Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …