Domov Cestovanie Salar de Uyuni: Jedno z najväčších zrkadiel sveta

Salar de Uyuni: Jedno z najväčších zrkadiel sveta

0
0

Na Zemi je veľa miest, ktoré sú považované za veľkolepé a jedinečné. Pripravili sme si článok, v ktorom vám priblížime niekoľko zaujímavých faktov o jednom z najviac dychberúcich miest, ktoré sa nachádzajú na našej planéte.

#1

Salar de Uyuni je najslávnejšia soľná púšť na svete. Rozkladá sa na takmer 11 000 km2 v Bolívii.

Soľ prechádza niekoľko metrov hlboko do zeme a v oblasti sa nachádza niekoľko soľných baní, ktoré produkujú soľ, ale tiež z nej vytvárajú tehly. Toto miesto je tiež bohaté na lítium, odhaduje sa, že región disponuje viac ako 50 % svetových rezerv.

#2

Uyuni je súčasťou expanzívnej vysokej náhornej plošiny, ktorá vznikla pri zdvihnutí pohoria Andy. Soľná kôra, ktorú dnes vidíme, bola vytvorená odparením obrovského soľného jazera s názvom Lake Minchin.

Z jazera vznikli rozsiahle soľné polia a niekoľko ostrovov, ktoré boli špičkami prehistorických sopiek. Jedným z ostrovov je ostrov Incahuasi, ktorý je pokrytý ostrými kameňmi a veľkými kaktusmi.

#3

Vzhľadom na vysokú nadmorskú výšku a polohu na vysokej hladine Atliplano je toto miesto známe suchým a chladným až mrazivým počasím. Teploty Solar de Uyuni sa v noci pohybujú okolo nuly.

Väčšinu roka, apríl až október, je počasie slnečné a suché. Medzi novembrom a marcom zažije Uyuni hlavne mokré obdobie.

#4

Od januára do februára je oblasť zaplavená 1 – 2 cm vody, čo spôsobuje tzv. Bolívijské zrkadlové jazero alebo Bolívijské nebeské zrkadlo. Obloha sa odráža v zrkadle, kde stojí voda, a nie je možné určiť, kde je horizont.

Veľa turistov na toto miesto prichádza práve v tomto období, aby si mohli urobiť krásne fotografie, na ktorých vyzerajú, akoby kráčali po oblohe.

#5

Smerom do Salar de Uyuni je možné stretnúť veľa ružových plameniakov. Vedeli ste, že plameniaky dostávajú svoj pigment z ružového mikroorganizmu, ktorým sa živia?

Je úžasné, že sa im darí v náročných andských podmienkach a v takej vysokej nadmorskej výške. Zaujímavosťou je napríklad to, že plameniaky spia v kruhoch, aby si zachovali telesné teplo a iba polovica ich mozgu spí.

Druhá polovica sleduje prirodzené dravce (líšky obyčajné), ktoré na nich zvyknú striehnuť.

#6

Nachádza sa tu aj viacero rôznych farebných lagún. Existuje ružová lagúna obývaná ružovými plameniakmi. Rozkladá sa na neuveriteľných 4 400 metrov a vďaka obsahu minerálov vonia naozaj príjemne.

Červená lagúna zvaná Laguna Colorada má svoju farbu z červených rias. A nakoniec zelená lagúna, ktorá sa nachádza hneď pri hranici s Čile. Táto lagúna je plná ortute a arzénu. Preto je dobré dávať si pozor v prípade, že by ste si ju chceli ísť obzrieť.

#7

O tom, že soľ je pre toto miesto naozaj typická, svedčia aj viaceré soľné hotely, ako je Palacio de Sal, ktoré sú vyrobené z čistej soli a patria medzi najvyhľadávanejšie možnosti ubytovania v regióne.

Nachádza sa tu aj malé banícke mesto Colchani, kde nájdete jedinečné suveníry vyrobené zo soli.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…