Domov Šport Šampiónmi Australian Open sa stali Keninová a Djokovič

Šampiónmi Australian Open sa stali Keninová a Djokovič

0
0

Prvý tenisový grandslam roka máme za sebou. Prekvapivé obsadenie finále Australian Open v ženskej súťaži prinieslo prémiový titul na turnajoch „veľkej štvorky“ pre Američanku Sofiu Keninovú, naopak v mužskom pavúku si najlepšie počínal Srb Novak Djokovič, pre ktorého to bol už 17. grandslamový titul, a zároveň rekordný ôsmy v Austrálii.

Vyvrcholenie ženskej i mužskej súťaže na austrálskom grandslame prinieslo plný možný počet setov. V sobotu sa najprv v Melbourne proti sebe postavili španielska tenistka Garbine Muguruzaová a Američanka Sofia Keninová, v nedeľu potom nasledovalo mužské finále v obsadení Dominic Thiem z Rakúska a Novak Djokovič zo Srbska.

Keninová a Muguruzaová zaslúžene do finále

Štrnástka turnaja Keninová sa v Melbourne Parku predstavila v skvelej forme, keď jej dokázala uchmatnúť set jedine krajanka Gauffová v osemfinále.

Okrem nej zdolala Keninová na ceste do finále taliansku kvalifikantku Trevisanovú, Američanku Liovú, Číňanku Zhangovú, Tunisanku Jabeurovú a v semifinále aj jednotku rebríčka WTA krajanku Bartyovú, aby po prvýkrát postúpila do finále grandslamu.

To španielska tenistka mala o čosi pomalší rozbeh, keď v prvom kole dostala od 155. hráčky sveta Američanky Rogersovej dokonca kanára v prvom sete, a v nasledujúcom kole musela opäť proti americkej hráčke, tentoraz Tomljanovičovej, rozhodnúť o svojom triumfe až v treťom sete.

Odvtedy však nenasadená španielska tenistka porazila štyri nasadené hráčky, postupne Ukrajinku Svitolinovú (5), Holanďanku Bertensovú (9), Rusku Pavlyučenkovú (30) i Rumunku Halepovú (4) bez straty setu.

Španielke došli sily, Američanka s prvým grandslamovým vavrínom

Finálový duel začala lepšie bývalá svetová jednotka Muguruzaová, ktorá v prvom sete až dvakrát prerazila svojej menej skúsenej súperke podanie a získala ho v pomere 6:4.

Následne však akoby Španielke došli sily. V druhom sete sa nedokázala dostať ani k jedinému brejkbalu, naopak Keninová dokázala premeniť oba, ktoré si vypracovala a vyhrala druhý set hladko 6:2.

Tretí set mal podobný priebeh ako ten druhý, keď sa Muguruzaová dostala k brejkbalom len v piatej hre, no ani 0:40 z pohľadu podávajúcej Keninovej, Španielke na brejk nestačilo, a čo viac, nedokázala si podržať ani jedno zo svojich nasledujúcich dvoch podaní. Keninová tak vyhrala štyri hry po sebe a získala rozhodujúci set v pomere 6:2.

Americká, ešte len 21-ročná hráčka, sa tak pri svojej tretej účasti na austrálskom grandslame tešila z triumfu, a to vôbec prvého na turnajoch „veľkej štvorky“.

„Mám za sebou najlepšie dva týždne v mojom živote. Teraz už môžem oficiálne povedať, že víťazstvom sa môj sen stal skutočnosťou. Len ťažko sa opisujú moje pocity, som plná emócií, na splnení svojho sna som tvrdo pracovala.

Ak máte nejaké túžby, tak choďte za nimi a potom sa vám splnia,“ povedala šťastná víťazka Keninová, ktorej doterajším maximom bolo štvrté kolo na minuloročnom French Open.

Djokovič suverénny, Thiem zaslúžene do finále

V mužskej súťaži sa pozornosť väčšiny fanúšikov upierala na nestarnúceho Rogera Federera, keďže ako sám povedal, každý turnaj by mohol byť jeho  posledným.

Švajčiarska legenda opäť ukázala, že právom je označovaný za jedného z najlepších tenistov všetkých čias. V Melbourne Parku to dotiahol až do semifinále, kde však už bol nad jeho sily srbský tenista Novak Djokovič.

V ich 50. vzájomnom zápase bol najvyrovnanejší prvý set, v ktorom obaja tenisti po dvakrát stratili svoje podanie a rozhodnúť tak musel tajbrejk.

V ňom už nedal Srb Švajčiarovi žiadnu šancu a vyhral ho 7:1, celý set 7:6. Po zvyšok zápasu už Djokovič nepustil Federera ani k jedinému brejkbalu, on sám si ich vypracoval päť.

Z nich premenil dva, čo stačilo na pohodlné víťazstvo 3:0 na sety. Djokovič na ceste do finále stratil jeden jediný set, a to hneď v prvom zápase s Nemcom Struffom.

V následných zápasoch s japonskými tenistami Itom a Nishiokom, Argentínčanom Schwarzmanom ani Kanaďanom Raoničom neprišiel ani o set a po semifinálovej výhre s Federerom bol jasným favoritom na zisk ôsmeho austrálskeho grandslamového vavrínu.

To mu chcel prekaziť Rakúšan Dominic Thiem, ktorého cesta do finále bola o čosi tŕnistejšia, keď stratil 5 setov. Na jeho rakete však postupne skončili Francúz Mannarino, domáci tenista Bolt, Američan Fritz, ďalší Francúz Monfils, i jednotka rebríčka ATP Španiel Rafael Nadal.

V semifinálovom dueli mladíkov si Thiem poradil aj s Nemcom Zverevom, a postúpil do svojho tretieho grandslamového finále, po prvýkrát v Melbourne.

Vyrovnaný zápas rozhodol piaty set

Finálový duel bol mimoriadne vyrovnaný a tenisti strávili na kurte bez jednej minúty 4 hodiny. Prvý set ukoristil Novak Djokovič, no svojou hrou Thiem ukázal, že favorit to také ľahké mať nebude.

Rakúšan v druhom sete vyrovnal na 1:1, keď Djokovičovi zobral až dve podania, kým sám prišiel len o jedno. Víťazstvo v druhom sete 26-ročného Rakúšana nakoplo, Srbovi zobral hneď jeho dve úvodné podania tretieho setu, zatiaľ čo svoje si postrážil a získal set pomerne jednoznačne 6:2.

V štvrtom sete si Thiem držal šancu na víťazstvo až do ôsmej hry, ktorú však za svojho podania stratil a následne aj celý set v pomere 4:6. Či získa Rakúšan svoj prvý grandslamový titul, alebo Djokovič už svoj 17. sa teda muselo rozhodnúť v piatom sete.

O osude finálového zápasu rozhodol jeden jediný brejk. Djokovič zobral Thiemovi podanie v tretej hre, a keďže až do konca setu o to svoje neprišiel, získal set v pomere 6:4 a celý zápas 3:2 na sety.

„Rád by som začal gratuláciou smerom k Dominicovi, pretože odohral úžasný turnaj. Bol to tvrdý zápas, v ktorom bol veľmi blízko k víťazstvu. Ešte však má celú kariéru pred sebou a som si istý,  že sa raz dočká aj na grandslamovej scéne,“ povedal Djokovič po víťazstve.

„Chcel by som zagratulovať Novakovi a jeho tímu. Úžasné, čo všetko ste za tie roky dosiahli. Som hrdý a šťastný, že s ním môžem súperiť v tejto tenisovej ére. Dúfam však, že sa mi čoskoro naskytne šanca na revanš,“ skonštatoval porazený no spokojný Thiem.

Rekordér a svetová jednotka

Dominic Thiem si po dvoch neúspešných finálových zápasoch na French Open a jednom na Australian Open bude musieť na grandslamový vavrín ešte počkať.

Naproti tomu, 32-ročný Srb získal v tomto roku v Melbourne už svoj 8. titul z Australian Open, čo sa ešte žiadnemu tenistovi v histórii nepodarilo.

Okrem toho má „Nole“ v zbierke aj päť triumfov z Wimbledonu, tri z US Open a jeden z French Open. V počte titulov z turnajov „veľkej štvorky“ je tak Djokovič na treťom mieste.

Na prvom je s počtom 20 Federer a na druhom s počtom 19 Nadal. Djokovič sa zároveň vďaka triumfu od pondelka opäť dostal na čelo rebríčka ATP, na ktorom nahradil Rafaela Nadala.

Sú aj dôležitejšie veci, odkazuje rekordér

Okrem radosti z triumfu sa po finálovom zápase podelil Novak s divákmi aj o svoje myšlienky: „Rok 2020 sa začal ničivými požiarmi v Austrálii, v iných častiach sveta sa zas rozhoreli konflikty…

Z tohto sveta tiež odišla osoba, ktorá mi bola veľmi blízka a bola pre mňa mentorom – zomrel Kobe Bryant.

Chcel by som všetkým pripomenúť, aby sme držali spolu viac než kedykoľvek predtým, boli so svojimi milovanými rodinami, pretože v živote sú aj oveľa dôležitejšie veci ako šport.“