Domov Zahraničie Sarkozy pôjde pred súd

Sarkozy pôjde pred súd

0
0

Bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho pred dvomi týždňami zadržala francúzska polícia v súvislosti s vyšetrovaním financovania jeho predvolebnej kampane v roku 2007.

Tú mal podľa informácií financovať aj z nezákonných zdrojov, ktoré mal prijať od líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Ten mu mal údajne poskytnúť zdroje vo výške minimálne 50 miliónov eur.

V tejto súvislosti sa vynárajú najmä špekulácie ohľadne toho, ako mal túto štedrosť bývalý francúzsky prezident vtedajšiemu líbyjskému vodcovi oplatiť.

Okrem toho bude Sarkozy pred súdom čeliť aj obvineniam z korupcie a zneužívania moci. Toho sa mal dopustiť, keď sa snažil ešte v roku 2014 ovplyvniť sudcu, ktorý sa prípadom financovania jeho kampane zaoberal.

Mal mu sľúbiť prestížne posty v Monaku. V tejto súvislosti čelia obvineniam aj spomínaný sudca i Sarkozyho právnik. Nicolas Sarkozy bol prezidentom Francúzska v rokoch 2007-2012.

Nicolas Sarkozy

Dnes 63-ročný francúzsky politik sa narodil otcovi Pálovi Sarkozymu maďarského šľachtického pôvodu a matke gréckožidovského pôvodu. Aj z toho dôvodu bola jeho prísna politika k imigrácii veľmi kritizovaná.

Do politiky vstúpil v roku 1983 ako starosta mesta Neuilly‑sur‑Seine. O päť rokov neskôr zasadol do parlamentnej lavice a odvtedy išla jeho kariéra prudko nahor.

Postupne v rôznych vládach sa stal ministrom financií, ministrom vnútra, ministrom hospodárstva a jeho ďalšie funkčné obdobie na stoličke ministra vnútra prerušil z dôvodu prezidentskej kampane v roku 2007, po ktorej sa stal prezidentom Francúzska.

Kandidatúru zopakoval aj v roku 2012, kedy však prehral s François Hollandom. Odkedy skončila jeho trestná imunita je neustále vyšetrovaný pre podozrenia z nelegálneho financovania svojich kampaní, či podplácania a korupcie.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…