Domov Slovensko SaS vypovedá koaličnú zmluvu, chce odchod Matoviča

SaS vypovedá koaličnú zmluvu, chce odchod Matoviča

0
0

Strana SaS vypovedá koaličnú zmluvu. Od premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) očakáva vypracovanie novej, ktorá bude reflektovať na aktuálne politické reálie a z ktorej vyplynie, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) nebude členom vlády. Ak k tomu nedôjde do konca augusta, ministri SaS podajú demisiu.

Zásadné rozhodnutie prijala strana SaS na mimoriadnej rozšírenej republikovej rade.

„Najväčší problém koalície sa volá Igor Matovič. Mrzí ma, že takúto vetu vyslovujem, poznáme sa 12 rokov, dlhé roky sme spolu bojovali, spolu to ťahali, začínal na našej kandidátke, ale nedá sa pred tým dlhšie zatvárať oči,“ povedal líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Ak by OĽANO požadovalo vzápätí jeho odchod, bude o tom rozmýšľať, keď to bude na stole.

„Vzťahy v koalícii sa pre dobro spoločnosti musia zmeniť, ak zmeny nie je schopné OĽANO, musí tak urobiť SaS. Takto nesmieme ďalej vládnuť,“ podčiarkol Sulík s tým, že fungovanie koalície je „pokazené jedným človekom, ktorý sa nedokáže ovládať“.

Kritizoval tiež prístup Matoviča k verejným financiám. Líder OĽANO si zo štátnej kasy podľa neho urobil pokladničku pre svoje nápady.

Liberáli majú aj iné podmienky ako len odchod Matoviča z vlády. Sulík označil za neprijateľné, aby sa museli ministerstvu financií doprosovať o zvýšenie platov učiteľov, zdravotníkov či zamestnancov verejnej správy aspoň o infláciu a zároveň boli svedkami „rozhadzovania stoviek miliónov eur“.

Ak by SaS nič neurobila, podľa Sulíka by bola zodpovedná za „triumfálny návrat Roberta Fica“ po riadnych parlamentných voľbách. Tvrdí, že práve k tomu smerujú kroky Matoviča.

Vyhrotenie vzťahov

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci NR SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča.

SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami. SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽANO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády.

SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať. Matovič vyzval SaS na uzmierenie.

Presahuje to hranicu

Medzitým už SaS adresovala premiérovi list, v ktorom uviedla dôvody vypovedania koaličnej zmluvy s tým, že je kedykoľvek pripravená rokovať o novej koaličnej zmluve.

Na rokovania chce priniesť aj svoje konkrétne návrhy. SaS tvrdí, že si uvedomuje potrebu vlády, ktorá je funkčná, má dôveru ľudí, nevytvára napätie v spoločnosti, ale prináša riešenia pre všetky aktuálne problémy.

Strana v liste skonštatovala, že súčasná vláda a koalícia sú vnímané ako konfliktné a sprevádza ich hrubé a opakujúce sa porušovanie koaličných dohôd.

„Koalícia s fašistami, nezodpovedné nakladanie s verejnými financiami, opakované hrubé obchádzanie princípov pri tvorbe legislatívy, ľahkovážne neobsadenie dôležitých ústavných orgánov a verejných úradov a hrubé klamstvá, útoky a urážky koaličného partnera, ktoré presahujú hranicu možnej spolupráce,“ vymenoval Sulík.

Predseda SaS v liste zdôraznil, že prioritou SaS je zostať vo vládnej koalícii. „Tak ako doteraz však pokračovať nemôžeme a nebudeme,“ tvrdí.

Kópiu listu zaslal aj zvyšným lídrom koalície – lídrovi OĽANO Igorovi Matovičovi, predsedovi Sme rodina Borisovi Kollárovi a šéfke Za ľudí Veronike Remišovej.

Na vládu áno, ale len do konca augusta

Pred tohtotýždňovým stredajším rokovaním vlády Sulík uviedol, že SaS už nie je súčasťou koalície, no na rokovanie vlády ministri zo strany idú.

Sulík opäť deklaroval, že liberáli majú záujem na dovládnutí súčasnej vlády. Žiadajú však prepracovanie koaličnej zmluvy, ktorá bola podľa Sulíka viackrát porušovaná.

„Opustili sme koalíciu a z toho vyplýva, že naši štyria ministri podajú demisiu, ale spravia to až koncom augusta, a to preto, lebo chcem dať čas a šancu novým rokovaniam.

Potom netreba hore-dole podávať demisie. Ak rokovania nebudú úspešné alebo ak k nim nedôjde, tak 31. augusta podáme demisiu tak, ako sme avizovali,“ ozrejmil Sulík.

Priznal, že SaS sebe aj partnerom vytvára priestor na rokovania aj tým, že ešte nešpecifikovala svoje požiadavky, o ktorých hovorila minulý týždeň.

Ak bude zo strany partnerov záujem, SaS je pripravená rokovať. Otázku, či sú liberáli ochotní ustúpiť z požiadavky na odchod ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády, ak by deklaroval, že zmení svoj spôsob fungovania, označil za hypotetickú.

„Nemáme záujem o predčasné voľby, chceme, aby sa toto volebné obdobie normálne skončilo. Len treba napísať novú koaličnú zmluvu,“ poznamenal.

Odmietol, že by šlo o snahu SaS začať s predvolebnou kampaňou. Koalíciu SaS podľa jeho slov neopustila pre snahy o posilnenie svojho postavenia, ale preto, lebo sa v nej ďalej fungovať nedalo.

Nová situácia

V súvislosti s novou koaličnou zmluvou avizoval požiadavku prepracovať ju na základe aktuálnych politických reálií. „Volebné výsledky nie sú vytesané do kameňa.

To, čo je dôležitejšie, je počet poslancov, ktorými strana disponuje,“ uviedol. Podotkol, že hnutie OĽANO disponuje aktuálne 48 poslancami a strana SaS ich bude mať po demisii jej ministrov v pléne 20.

Klub SaS totiž počas volebného obdobia posilnili viacerí zákonodarcovia, ktorí odišli zo strany Za ľudí aj spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.

Zmeny odmietajú

Návrh na zmenu koaličnej zmluvy či vynútenej zmeny na poste ministra financií sa koaličným partnerom nepáči.

Hnutie OĽANO ešte pred vyhlásením požiadaviek strany SaS avizovalo, že nepristúpi na akékoľvek ultimatívne požiadavky strany SaS a Igor Matovič zostane ministrom financií.

To, že stojí za ministrom Matovičom a odmieta jeho odstúpenie zopakovalo hnutie aj neskôr. Podľa hnutia nejde o úprimnú snahu sa dohodnúť, ale len o hľadanie zámienky na vopred naplánovaný odchod z vlády.

„Naše stanovisko zostáva a zostane nemenné. Zároveň veríme, že strana SaS od svojho plánu povaliť ďalšiu vládu k 1. septembru nakoniec pre dobro demokratického Slovenska ustúpi,“ uviedlo hnutie.

Samotný Matovič však pripúšťa, že SaS povalí 1. septembra tretiu vládu, ktorej je súčasťou. Podľa neho je plán už dávno urobený.

„Ono je za tým určite niečo väčšie, vyššia hra, o čom nikto z nás ani netuší. Dohoda s niekým, komu tretie povalenie vlády SaS-kou mimoriadne vyhovuje,“ uviedol na sociálnej sieti.

Koaličnú zmluvu nechce meniť ani predseda Sme rodina Boris Kollár. Šéf poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský už skôr uviedol, že v prípade odchodu partnera z koalície by do menšinovej vlády nešli

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…