Domov Slovensko Schválili zákon na „špehovanie“

Schválili zákon na „špehovanie“

0
0

Pre identifikáciu ľudí, ktorí sú alebo by potencionálne mohli byť nakazení koronavírusom, sa budú využívať dáta mobilných operátorov. Zákon vláda schválila v skrátenom legislatívnom konaní. Za zákon hlasovalo 91 poslancov, proti bolo 43. Robert Fico tento zákon považuje za spôsob, akým chcú špehovať jeho a jeho straníckych kolegov. Považuje ho za zásah do ľudských práv.

Sám Igor Matovič hovoril o poskytovaní lokalizačných dát od mobilných operátorov ešte v čase, keď nebol premiérom.

Krízový štáb sa aj s členmi vlády rozhodol, že monitorovať pohyb ľudí s koronavírusom môže výrazne prispieť k zníženiu dopadov pandémie. Pomohlo to v Južnej Kórei, Singapure, Taiwane a systém spúšťajú aj v Českej republike.

Žiadny „veľký brat“

Pôvodné znenie zákona prešlo v parlamente viacerými pozmeňujúcimi návrhmi. Poslanec Ondrej Dostál (SaS) priblížil, že zákon pristúpil len na to nevyhnutné.

Informácie budú spracované anonymizovanie iba na zachovanie prevencie a na účely identifikácie príjemcu. Získavanie týchto údajov bude možné iba v prípade pandémie či šírenia nákazlivej choroby, resp. v čase mimoriadnej situácie či núdzového stavu.

„Nebojte sa, veď by nás zjedli, keby sme tu spustili nejaký Big Brother, že budeme sledovať ľudí. Nepotrebujeme sledovať, kto komu telefonuje, čo telefonuje a aké správy si posiela,“ informoval Igor Matovič.

Zákon podporili odborníci

Podporu tomuto zákonu vyjadrilo i občianske združenie Slovensko.Digital. Uviedli, že cieľom má byť trasovanie pohybu človeka po potvrdení jeho nakazenia koronavírusom.

Považujú za správne, že v čase mimoriadnej situácie či krízového stavu, by boli takéto nástroje využívané.

„Podľa našich informácií nemá ísť o plošné monitorovanie pohybu občanov, ich vzájomných kontaktov, a už vôbec nie o monitorovanie obsahu ich komunikácie,“ informovalo združenie a dodalo, že okrem identifikátoru zariadenia, časových údajov a údajov o polohe nie sú nutné žiadne iné detailné dáta.

Ficova paranoja

Proti zákonu ostro vystúpila opozičná strana Smer-SD na čele s Robertom Ficom a označili ho za „špehovací“ zákon. „Zákon môže zisťovať, kde ste, s kým ste telefonovali, o čom, môžu sa sledovať aj esemesky.

Urobili to tak, aby mohli odpočúvať a sledovať kohokoľvek v krajine. Majú to v krvi, je to v ich DNA,“ vyhlásil poslanec Fico.

Údaje, ktoré budú Úradu verejného zdravotníctva poskytované na základe písomnej žiadosti takéto informácie obsahovať nebudú a boli obmedzené len na minimum.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…