Domov Slovensko Šefčovič bude kandidovať na šéfa eurokomisie

Šefčovič bude kandidovať na šéfa eurokomisie

0
0

Slovenský politik Maroš Šefčovič (SMER-SD) už nejaký čas profesne pôsobí v európskych štruktúrach. Posledné roky je slovenským zástupcom v Európskej komisii, pričom v poslednom funkčnom období zastáva post podpredsedu komisie. V tom ďalšom chce ísť ešte vyššie.

Maroš Šefčovič pričuchol k európskej politike koncom 90- tych rokov. Európskym komisárom sa stal v roku 2010, keď šéfoval oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, kultúry a mládeže.

Dnes je podpredsedom komisie zodpovedným za energetickú úniu. Zároveň je aj služobne najstarším eurokomisárom. Nečudo preto, že dnes jeho ambície smerujú až na najvyšší post tejto európskej inštitúcie.

O jeho osude rozhodnú eurosocialisti

Súčasnému predsedovi Európskej komisie Junckerovi končí päťročný mandát budúci rok a už začiatkom roka 2017 oznámil, že ďalšej kampane sa nezúčastní.

Komisia teda bude mať nového šéfa a o tom, že by to mohlo byť práve Maroš Šefčovič, rozhodla najmä podpora sociálnodemokratických strán z deviatich členských krajín EÚ.

Či ho napokon na kandidáta na predsedu komisie frakcia európskych socialistov, do ktorej ako člen SMERu-SD patrí, nominuje, sa rozhodne po októbrovom zjazde Strany európskych socialistov (PES), pravdepodobne v decembri tohto roka.

Zatiaľ nie je jasné proti akým sociálnym kandidátom bude Šefčovič stáť. Nateraz sa ako o jeho najväčšom súperovi hovorí o ďalšom podpredsedovi komisie Timmermansovi.

Chce slúžiť Európe

Šefčovič oznámil svoju kandidatúru v pondelok, keď novinárom odprezentoval aj svoje hlavné ciele. „Pred 30 rokmi, keď som bol mladým študentom v Bratislave, som sa pozeral cez plot z ostnatého drôtu na neslávnu železnú oponu.

Zaujímalo ma, ako žijú ľudia na druhej strane rieky Dunaj. Vtedy som si nemohol ani len predstaviť, že Európa bude raz zjednotená a ja osobne budem môcť pracovať v jej prospech. Dnes som tu, pred vami, pripravený slúžiť Európe v ďalšej funkcii,“ povedal Šefčovič.

Ako sa Šefčovič stane šéfom eurokomisie

Zloženie Európskej komisie, ako exekutívneho orgánu Európskej únie, sa odráža od volieb do európskeho parlamentu. Pred tými budúcoročnými si každá politická frakcia v europarlamente zvolí svojho volebného lídra.

Na základe volebných výsledkov potom Európska rada vyberie jedného z kandidátov na post šéfa komisie. Ten musí získať v európskom parlamente absolútnu väčšinu hlasov.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…