Domov Zaujímavosti Seriál Hra o tróny opantal svet a ukázal najkrajšie zákutia Európy (3. časť)

Seriál Hra o tróny opantal svet a ukázal najkrajšie zákutia Európy (3. časť)

0
0

V dvoch predchádzajúcich vydaniach týždenníka Koment sme vám predstavili najúspešnejší seriál posledných rokov a zároveň aj dvadsať prekrásnych zákutí Európy, kde sa seriál Hra o tróny natáčal. V tretej a poslednej časti nášho článku vám ukážeme ďalších päť lokalít, ktoré môžete navštíviť aj v realite a nasať tak atmosféru tohto jedinečného seriálu. Súčasne prikladáme aj tie najzaujímavejšie fakty zo zákulisia natáčania. Mnohé z nich vás skutočne prekvapia.

Šibeník, Chorvátsko (Braavos)

Na potulkách po stopách natáčacích lokalít seriálu seriálu Hra o tróny si k chorvátskym mestám Split a Dubrovník môžete smelo pridať aj Šibeník.

Mesto prepožičalo svoju tvár seriálovému Braavosu. Prvýkrát sa Šibeník objavil v 5. sérii. Napríklad rímskokatolícka Katedrála svätého Jakuba, pamiatka zapísaná v zozname UNESCO, si „zahrala“ najsilnejšiu finančnú inštitúciu Slobodného sveta Železnú banku.

Kráľovský palác v Sevilli, Španielsko (Dorne)

V andalúzskom meste Sevilla na juhu Španielska zaujal filmárov grandiózny kráľovský palác (Real Alcazár de Sevilla). Táto úchvatná maurská stavba z 12. storočia, ktorá je zapísaná aj v UNESCO, svoje priestory prepožičala sídlu Martellovcov.

Bolo tu natáčaných najviac scén, ktoré sa odohrávajú na polostrove Dorne. Ak si spomínate na nádherné záhrady Dornu, tak tie si môžete pozrieť práve v kráľovských záhradách Alcazáru.

V seriáli sa objavuje aj najvýznamnejšia miestnosť tohto paláca Salon De Embajadores, ktorá bola využívaná na štátne udalosti. Palác je stále využívaný aj španielskou kráľovskou rodinou. Komnaty na poschodí sú jej oficiálnym sevillským sídlom.

Ostrov Lokrum, Chorvátsko (Qarth)

Niekoľko stoviek metrov od pobrežia chorvátskeho Dubrovníka sa nachádza zelený ostrov Lokrum, alebo seriálový Qarth.

Na obrazovkách sa objavil v piatej epizóde druhej série, keď sa Daenerys stretáva s mocným čarodejníkom menom Pyat Pree. Scéna sa natáčala v starom Benediktínskom kláštore, o ktorom najstaršia zmienka pochádza z 11. storočia.

Murlough Bay, Severné Írsko (Železné ostrovy)

Severoírsky záliv Murlough Bay v grófstve Antrim, nachádzajúci sa na severnom pobreží krajiny, ponúkol svojím takmer nedotknutým prírodným prostredím skvelé miesto pre Železné ostrovy.

Toto súostrovie siedmich hlavných ostrovov a niekoľkých menších ostrovčekov sa nachádza v zálive Železného muža a je najnehostinnejším miestom Westerosu.

Miestni obyvatelia sú tak odkázaní na námorné nájazdy do okolitých kráľovstiev, aj preto vynikajú neprekonateľnou námornou silou.

Podobne ako skutočný Murlough Bay aj seriálové Železné ostrovy sú veľmi riedko osídlené. V skutočnosti je Murlough Bay považovaný za najkrajší záliv pobrežia grófstva Antrim.

Kirkjufell, Island (Arrowhead)

Jedno z najnavštevovanejších miest Islandu je 463 metrov vysoká hora Kirkjufell, nachádzajúca sa na severnom pobreží islandského polostrova Snæfellsnes.

Údajne ide o najfotografovanejšiu horu na ostrove. Nečudo, veď práve na tomto mieste je nádherne pozorovateľná Polárna žiara. V seriáli sa objavila v 6. a 7. sérii.

Práve tu Deti z lesa, ako pôvodní obyvatelia Westerosu, na svoju ochranu pred Prvými ľuďmi vytvorili novú rasu – Bielych chodcov (White walkers).

Zaujímavosti o seriáli

Tento americký dobrodružno‑fantastický seriál zaujímavým a pútavým spôsobom prepája zdanlivo nespojiteľné – pohľad na neľútostný politický boj o moc s fantazijnými prvkami na pozadí historického zápasu o budúcnosť sveta.

Práve toto spojenie dáva podľa filmových kritikov tejto ságe náskok v dnešnej seriálovej dobe. Základom príbehu je boj mocných rodín o nadvládu nad celým svetom.

Nechýbajú mocenské ambície, zrada, intrigy, nadprirodzené sily, krvavé ale aj erotické scény. Dej sa odohráva v siedmich kráľovstvách Westerosu (Západnej zeme) a Essosu (Východnej zeme), kde sa šľachtické rodiny usilujú získať moc nad Železným trónom.

Do dynastického boja vstupujú najmä rodiny Starkovcov a Lannisterovcov, ktoré sú pre svoje mocenské ciele schopné použiť akékoľvek metódy.

Postupne sa však dej rozširuje na ďalšie, viac či menej dôležité rody a spleť milostných či mocenských vzťahov prerastá aj na ďalšie územia.

1.

Pilotná časť seriálu bola natočená na dva razy. Tá pôvodná verzia sa tvorcom vôbec nepáčila a priznali, že všetko bolo zlé. Dokonca nesedeli ani všetky podstatné fakty a preto sa natáčalo znova.

Druhá verzia bola natočená na inom mieste i s inými hercami a podľa ohlasu divákov sa to na druhýkrát už podarilo.

2.

V pilotnej časti seriálu si menšiu rolu zahral aj autor knihy Pieseň ľadu a ohňa George R. R. Martin, ktorý bol jedným z hostí na svadbe Daenerys a Khala Droga.

Keďže to bolo bohužiaľ v tej pôvodnej verzii, ktorá neuzrela svetlo sveta, muža, ktorý dal námet na celý seriál, v ňom neuvidíte.

3.

Peter Dinklage, ktorý stvárnil Tyriona Lannistera, o túto rolu nemal najskôr záujem, keďže mu takýto žáner príliš nesedel.

Po tom, čo mu hlavní scenáristi vysvetlili, o čom celý príbeh je, sa pre túto rolu nadchol a nakoniec na spoluprácu prikývol. Za svoju rolu napokon získal aj prestížnu cenu Emmy.

4.

Emilia Clarke dostala rolu Daenerys až na druhý pokus. V neodvysielanej pilotnej časti totiž nehrala. I keď bola toto napokon pre ňu prelomová rola, priznala, že pre ňu nebola jednoduchá a aj si pri nej poplakala.

Môžu za to nahé scény, ktoré musela natočiť a v ktorých sa necítila práve najpríjemnejšie. A príjemné pre ňu nebolo ani jedenie konského srdca v prvej sérii seriálu.

Nebojte, Clarke v skutočnosti nemusela zjesť žiadne srdce. Bola to len želatína, ktorá však podľa herečky chutila trochu ako bielidlo.

5.

Sophie Turner, alias Sansa Stark, si tak obľúbila svojho „zlovlka“ Lady, že si ho po skončení natáčania adoptovala. Severský inuitský pes menom Zunnie tak po svojej seriálovej smrti získal nový domov. Do psieho neba odišla Zunnie v roku 2017.

6.

Jazyk kmeňa Dothraki bol vytvorený len pre účely tohto seriálu, avšak od roku 2014 sa reálne aj vyučuje. Jeho kurzy začal robiť David J. Peterson, ktorý bol jedným z jeho tvorcov. Jazyk obsahuje asi 3000 slov.

7.

Seriál Hra o tróny sa nedrží presne svojej knižnej predlohy. Najväčšími odchýlkami sú zaiste postavy, ktoré v seriáli umreli, zatiaľ čo v knihe žijú naďalej. Odlišný od toho seriálového bude aj záver knižnej ságy spisovateľa Martina.

8.

V rokoch 2013 a 2014 sa vrece roztrhlo s novorodeniatkami, ktoré dostali mená podľa seriálových postáv. Najviac rezonovalo meno Khaleesi, ale o nič nezaostávali ani Arya, Tyrion, Brienne, Sansa, Bran, Sandor, či Theon.

A verte či nie, tieto mená sa stali populárne aj v zvieracej ríši. Medzi psími miláčikmi bolo zrazu plno jedincov nosiacich mená ako Khaleesi, Arya, ale aj Lady a Ghost.

9.

Herecký hrdinovia boli v skutočnosti starší, ako ich postavy. Bran mal sedem rokov, no jeho protagonista Isaac Hempstead Wright mal v tom čase 12, Arya mala mať 9, Maisie Williams, ktorá ju stvárnila, mala 13, 11-ročnú Sansu zas zahrala 15-ročná Sophie Turner a 3-ročného Rickona zahral 6-ročný Richard Madden.

Jednu z vedľajších postáv si zahral aj Thomas Brodie‑Sangster, ktorý hral o 10 rokov mladšieho Jojena Reeda.

10.

Náklady na jednu sériu sa odhadovali priemerne na 45 miliónov dolárov. Tvorcovia však tento budget prešvihli a to o pomerne vysokú čiastku. Priemerná cena za jednu sériu sa napokon vyšplhala na 60 miliónov dolárov.

V 7. a 8. sérii si na svoje prišli aj hlavní hrdinovia. Hovorí sa, že za jednu epizódu mohli protagonisti Cersei, Jona Snowa, či Daenerys zarobiť až 1,2 milióna dolárov, čím by sa stali najlepšie platenými seriálovými hercami.

A ešte jedna pikoška. Seriál Hra o tróny drží prvenstvo aj v rebríčku ilegálnych stiahnutí na internete.

Martina Milá, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…