Domov Zahraničie Severná a Južná Kórea pripravujú historický summit

Severná a Južná Kórea pripravujú historický summit

0
0

Koniec apríla bude v prípade hladkého priebehu jedným z najväčších okamihov pre obe krajiny. V tomto termíne sa má uskutočniť historický summit hláv oboch štátov.

Minulý týždeň sa uskutočnilo ďalšie kolo rokovaní zo série stretnutí medzi zástupcami oboch krajín, ktorí sa zameriavajú na bezproblémovú prípravu ako aj priebeh samotného summitu pezidentov, ktorý by sa mal konať 27. apríla tohto roka.

Historické stretnutia hláv štátov

Doteraz sa prezidenti oboch krajín po skončení vzájomnej vojny v 50. rokoch 20. storočia stretli len dva krát, a to v roku 2000 a v roku 2007.

Podstata rokovaní počas summitu

Ostatné stretnutie v pohraničnej obci Pchanmundžom sa dotýkalo najmä otázok bezpečnosti, ako aj protokolu, či mediálneho pokrytia samotného summitu.

Cieľom hlavného stretnutia koncom apríla bude najmä zlepšiť súčasné vzájomné vzťahy a tiež vyriešiť nezhody okolo severokórejského jadrového programu.

Juhokórejský prezident Mun Če‑in a severokórejský líder Kim Čong‑un venujú príprave stretnutia náležitú pozornosť. Podľa súčasného stavu príprav budú ďalšie stretnutia nevyhnutné.

Je potrebné zodpovedať ešte mnoho otázok a dohodnúť aj presné koordináty, ako presné miesto stretnutia, scenár summitu, formu rokovaní, či spôsob prezentácie výsledkov.

Stretnutie, ktoré možno zatieni všetko ostatné

Súčasní juhokórejskí diplomati sa zasadili aj o dohodnutie stretnutia medzi medzi severokórejským lídrom Kim Čong‑unom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Toto zásadné a historicky prvé stretnutie oboch hláv daných štátov by sa malo konať koncom mája tohto roka.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ako sa trénuje v zahraničí

Šport je najlepším spôsobom, ako robiť krajine dobré meno v zahraničí. Ten náš je však už …