Domov Zahraničie Severná Kórea hrá nebezpečnú hru

Severná Kórea hrá nebezpečnú hru

0
0

Severná Kórea opäť provokuje svet svojím jadrovým programom. Za posledný týždeň uskutočnila v poradí už šiesty jadrový test, v ktorom otestovala vodíkovú bombu, ktorej otrasy sme zaznamenali aj na Slovensku. Sila jadrového testu sa podľa juhokórejskej meteorologickej agentúry odhaduje až na okolo 60 kiloton.

Od minulého roku severokórejský režim pokračuje v rozvíjaní svojho jadrového programu, minulý rok vykonali dva jadrové testy, tento rok to boli ďalšie testy jadrových zbraní ako aj testy medzikontinentálnych balistických rakiet, či testy rakiet stredného doletu. Naposledy vystrelil aj raketu ponad územie Japonska.

Pokračovanie v sankciách?

Jedna z možností ako pokračovať v ukončení tohto jadrového ťaženia a skúšok by mohli byť ďalšie sankcie, no priestor na ich sprísňovanie už veľmi nie je.

Taktiež mnohé štáty pochybujú o ich účinnosti, kedy ani naposledy schválené sankcie z 5. augusta tohto roku neznamenali zastavenie severokórejského jadrového programu, pričom patria medzi najprísnejšie, aké Bezpečnostná rada OSN kedy prijala voči nejakej krajine.

Dopady testu

Severokórejský jadrový test v podzemí oblasti Punggyeri spôsobil silné zemetrasenia pri hraniciach s Čínou so silou až 6,3 stupňa Richterovej stupnice.

Možnosti vývoja

Severná Kórea podľa analytikov neukončí svoj jadrový program pokiaľ nebude oficiálne uznaná za jadrovú veľmoc tak, aby primäla k rokovaniam najsilnejšie štáty sveta, najmä Spojené štáty americké.

Samozrejme nateraz sa nedá vylúčiť ani vojenský zásah, ten by však znamenal výrazné straty pre všetkých zúčastnených, preto sa svetové veľmoci nechcú pustiť do takého zápasu so šialeným režimom.

Reakcie svetových veľmocí

USA – americký minister obrany Jim Mattis považuje hrozby zo strany KĽDR za provokáciu, na ktorú budú v prípade potreby adekvátne reagovať, aj silovou formou.
RUSKO – ruský prezident Vladimir Putin vyzval k zdržanlivosti a označil sankcie za neefektívne, pričom je podľa neho potrebný dialóg a rokovania.
ČÍNA – sa pridala k ostatným krajinám a ostro odsúdila nukleárny test severokórejského režimu.
– predstaviteľka európskej diplomacie Federica Mogherini považuje jadrový test za ohrozenie regionálnej ako aj medzinárodnej bezpečnosti.
VEĽKÁ BRITÁNIA – britská premiérka Theresa Mayova požaduje zvýšenie tlaku všetkých veľkých štátov a celej medzinárodnej komunity na KĽDR.

Jus foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Blahu vyškrtli

    Zahraničnopolitický výbor parlamentu rozhodol o vyškrtnutí poslanca za Smer-SD Ľuboša Blah…
  • Mamojka ako ústavný sudca skončil

    Mojmír Mamojka sa minulý týždeň vzdal funkcie sudcu ústavného súdu, v ktorej pôsobil od de…
  • Barteková ostáva v komisii MOV

    Úspešná slovenská strelkyňa Danka Barteková zostane podpredsedníčkou komisie športovcov Me…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Blahu vyškrtli

Zahraničnopolitický výbor parlamentu rozhodol o vyškrtnutí poslanca za Smer-SD Ľuboša Blah…