Domov Ekonomika Silnejúce euro zlacnelo nákupy našincov v okolitých štátoch

Silnejúce euro zlacnelo nákupy našincov v okolitých štátoch

0
0

Naša mena sa v súčasnosti posilňuje voči menám všetkých okolitých krajín. To prináša výhodu najmä našincom z pohraničia. Výrazne totiž zlacňuje nákupy v Maďarsku, Česku a Poľsku. Podnecuje tak ľudí k nákupnej turistike. Za poklesom konkurenčných mien sú najmä rozdielne úroky svetových centrálnych bánk a politické udalosti, ako napríklad nezmyselná colná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Finančné trhy sú ako na hojdačke. Raz sú hore, inokedy zas dole. V súčasnosti sa na pozitívnej vlne nesie euro, a s ním aj ľudia na Slovensku, keďže európska mena je aj našou už takmer desať rokov.

Nárast hodnoty eura oproti viacerým svetovým, ale aj regionálnym menám, spôsobuje nielen to, že dovolenky v zahraničí sú o niečo lacnejšie ako vlani, ale zlacňujú aj nákupy našincov v okolitých krajinách.

Forint stratil desať percent

Najväčší prepad zaznamenal maďarský forint, ktorý sa od začiatku roka oslabil takmer až o desať percent. Miernejšie sa prepadol poľský zlotý, ktorý stratil od januára bezmála päť percent svojej pôvodnej hodnoty.

Z okolitých mien je na tom najlepšie mena našich bývalých partnerov zo spoločného štátu, česká koruna. Tento rok stratila len necelé dve percentá. To je dobrá správa najmä pre ľudí, ktorí bývajú v prihraničných oblastiach.

„Keďže euro má v súčasnosti najvyššiu kúpnu silu oproti forintu, je ideálny čas pre slovenských spotrebiteľov na nákupy tovarov a služieb v Maďarsku, vrátane tankovania pohonných látok,“ cituje denník Sme analytika Capital markets Mária Jičínského.

Vonku tankujeme lacnejšie

Silnejšia európska mena znamená, že za jedno euro dostaneme viac jednotiek cudzej meny. Za rovnakú „kôpku“ eur si teda v zahraničí môžeme kúpiť viacej tovarov a služieb.

Za nákup, za ktorý sme začiatkom roka v Maďarsku zaplatili sto eur, v súčasnosti zaplatíme iba 90 €. Lacnejší je za hranicami aj benzín. Napríklad v Maďarsku sa pohybuje v prepočte okolo 1,2 až 1,3 eura za liter, u nás je to okolo 1,4 a viac eura.

V Česku môžeme tankovať liter v prepočte za 1,2 eura. Dôvodov, prečo okolité meny klesajú je viacero. Jedným z nich sú základné úrokové sadzby centrálnych bánk, od ktorých sa následne odvíjajú úroky komerčných pôžičiek bánk pre firmy a pre ľudí, teda aj na hypotéky.

Základnú sadzbu zvýšila nedávno americká centrálna banka Fed (Federálny rezervný systém) na 1,75 až 2 %. No v takom Česku je to len jedno percento.

Takýto rozdiel spôsobuje, že finanční investori opúšťajú menej bonitné meny ako je česká koruna a investujú do dolára. To oslabuje českú korunu, ktorá zároveň stráca aj voči euru, ktoré sa oproti doláru posilňuje pre politické udalosti.

„Spoločnej mene pridali na hodnote hlavne správy zo summitu Európskej únie, kde došlo k dohode ohľadom migračnej politiky,“ povedala analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Za hranicami zarobíme menej

Euru na sile pridáva aj tragikomická politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý svojou ambíciou chrániť Spojené štáty clami, posúva svetovú ekonomiku desiatky rokov dozadu.

„Vo vzduchu stále visí otáznik nad tým, ako dopadnú Trumpove vyhrážky vo vzájomnom zahraničnom obchode USA, Európskej únie a Číny. Podľa prezidenta Spojených štátov amerických Trumpa Európa už dlho využíva Ameriku v oblasti zahraničného obchodu, čo čoskoro pominie.

Taktiež spomenul, že štúdia o zavedení ciel na európske automobily sa blíži k záveru,“ popisuje svetové udalosti Dovalová. Posilňovanie eura má však aj svoje nevýhody.

Tie pociťujú najmä našinci pracujúci v krajinách, kde sa nepoužíva euro. Slabnúca česká koruna im totiž pri rovnakom plate po prepočte vynesie menej eur, keď si zárobok zmenia na našu menu.

Silnejúce euro je nevýhodou aj pre niektorých slovenských exportérov, pretože ich produkciu v zahraničí predražuje. Túto nevýhodu sme však do veľkej miery eliminovali práve zavedením eura.

Väčšina našich exportov totiž smeruje do krajín používajúcich euro. Majú teda rovnakú menu ako my a výkyvy na devízových trhoch sa ich teda nedotýkajú.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…