Domov Cestovanie Singapur: najdrahšie miesto na svete

Singapur: najdrahšie miesto na svete

0
0

Singapur je jedno z najfascinujúcejších miest na svete. Nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o najprosperujúcejšom, ale aj najdrahšom, mieste nielen v Ázii ale aj na celom svete, či ako o symbole modernosti. Čo teda robí tento malý štát takým výnimočným?

Levie mesto, najdrahšie mesto na svete, mesto pokút, najčistejšie mesto na svete, ostrov bez žuvačiek. To všetko sú prívlastky, ktoré patria malému päťmiliónovému ázijskému štátiku Singapur.

To však ani zďaleka nie je všetko, čo by ste mali o tomto nádhernom mieste vedieť.

Mesto či štát?

Oficiálny názov Singapuru je Singapurská republika.

Z tohto je už jasné, že nejde o mesto, ale o krajinu, ktorá sa nachádza v juhovýchodnej Ázii. Presnejšie však Singapur tvorí len jedno mesto a teda ide skôr o mestský štát.

Takto tomu však nebolo vždy.

Pred rokom 1965 išlo o mesto, ktoré bolo súčasťou Malajzie. Singapurská a štátna vláda a vláda Malajzie sa však spolu nevedeli dohodnúť na mnohých dôležitých otázkach.

To viedlo k nespokojnosti, ktorá vyvrcholila v roku 1964 nepokojmi v Singapure. Malajzijský parlament teda jednohlasne hlasoval za to, aby Singapur už viac nebol súčasťou federácie. 9. augusta 1965 získal Singapur oficiálne nezávislosť a stal sa samostatnou republikou.

Symbol Singapuru

Keď si prezeráte fotky Singapuru, takmer na každej narazíte na Merliona. Ide o leva, ktorý je jeho oficiálnym symbolom.

V roku 1972 sa domáci rozhodli, že si Merliona budú pripomínať vďaka soche, ktorú na počesť tohto leva odhalili. Je vysoká 8,6 metrov a výnimočná je tým, že levovi z úst tryská voda. Socha Merliona sa nachádza v rovnomennom parku Merlion, ktorý môžete nájsť v blízkosti Marina Bay.

Fontána z guinessovej knihy rekordov

Fountain of Wealth alebo po slovensky Fontána bohatstva je ďalšou atrakciou, ktorá neujde oku takmer žiadneho turistu.

V roku 1998 bola fontána zapísaná do Guinessovej knihy rekordov ako najväčšia fontána na svete. Keďže v tomto meste nič nie je len také tradičné, ani táto fontána nie je výnimkou. V noci fontána samozrejme hrá a svetielkuje.

V priebehu dňa je dokonca niekoľkokrát vypnutá, aby sa návštevníci mohli prejsť po miniatúrnej fontánke, ktorá sa nachádza v strede. Malo by to vraj priniesť šťastie.

Letisko Singapur ‑Changi

Ak by sa vám náhodou stalo, že Singapur je pre vás len akousi prestupnou stanicou a nepodarí sa vám z letiska odísť, nesmúťte.

Singapurské letisko Changi je naozaj výnimočné. Ide o 7. najväčšie letisko na svete a dokonca 2. najväčšie v Ázii.

Ak máte slabšie orientačné schopnosti, určite si nájdite niekoho, kto vám pomôže. Pre Slovákov je letisko akoby bránou do iného sveta. Nájdete tam skutočne všetko, čo by vám mohlo spríjemniť čakanie na let.

Detské ihrisko, plaváreň, hotel, fitnes centrum a to ani zďaleka nie je všetko. Botanické záhrady sú skutočnou výnimočnosťou. Medzi terminálmi sa zas presúvate pomocou extrémne rýchleho vlaku, ktorý vás opäť zavedie akoby do budúcnosti.

Najdrahšie samostatné kasíno na svete

Od roku 2010 v Singapure stojí kasíno, ktoré bolo vyhlásené za najdrahšie samostatné kasíno na svete.

Budova Marina Bay Sands patrí takisto k stavbám, ktoré sa nachádzajú na každej panoráme tohto neuveriteľného mesta. Súčasťou komplexu nie je len kasíno, ale aj hotel, obchodné centrum, múzeum, divadlá a reštaurácie. Celá stavba by mala symbolizovať karty.

Tri 55 poschodové veže, na vrchole ktorých na nachádza obrovská terasa s nekonečným bazénom, z ktorého máte Singapur ako na dlani.

Botanická záhrada

Singapurská botanická záhrada je v tomto modernom meste skutočne kúskom zeleného raja.

Jej súčasťou sú aj orchideové záhrady, v ktorých nájdete najrôznejšie orchidey z rôznych častí zemegule.

Celá botanická záhrada ukrýva parky, jazerá, vodopády, dažďový prales a tie najzaujímavejšie druhy rastlín.

Rozprestiera sa na ploche 74 hektárov. So všetkým čo záhrada ponúka vás určite neprekvapí, že od roku 2015 je jej časť zapísaná do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

A čo deti?

Ak chcete Singapur navštíviť s deťmi, nebojte sa. Ani tie sa v tomto úžasnom meste nudiť nebudú.

Zábavný park Universal Studios pre nich bude určité tým pravým orechovým. Park bol otvorený v roku 2010 a ponúka viac ako 20 najrôznejších atrakcií.

Ďalším miestom, ktoré vaše dieťa zaručene osloví, je nočné safari. Ide o jednu z najpopulárnejších atrakcií v Singapure. Nachádza sa tam viac ako 2 500 zvierat a ide o prvý park na svete, v ktorom sa nachádzajú nočné zvieratá.

Čistota pol života

Singapur sa snaží byť najčistejším veľkomestom planéty a na to sa jeho predstavitelia rozhodli využívať
skutočne zvláštne praktiky.

V meste napríklad od roku 2004 platí zákaz žuť žuvačky. Dôvodom je vraj to, že v minulosti ich ľudia lepili na miesta, kde to spôsobovalo problémy. V obchode tu teda žuvačky budete hľadať márne. Ak by ste si ich však priniesli a odvážili sa žuvačku vypľuť na zem, čakala by na vás 1 000-dolárová pokuta.

Pokuty za všetko

Okrem vypľutia žuvačky na zem vám v Singapure hrozia pokuty takmer za všetko.

150 dolárov budete musieť z vrecka vytiahnuť v prípade, že po sebe nespláchnete záchod.

Ani pľutie na zem sa v tomto meste netoleruje a ak by vás niekto videl, okamžite by ste opäť museli platiť.

Ak si myslíte, že doma si tu ľudia môžu robiť čo chcú, ste na omyle. Ak by vás niekto videl, že doma si doprajete luxus a chodíte nahý, hrozí vám, že vaša peňaženka bude znova o niečo ľahšia.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…