Domov Zahraničie Situácia v Indii je kritická, krematóriá zakladajú pohrebné hranice

Situácia v Indii je kritická, krematóriá zakladajú pohrebné hranice

0
0

Situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je v Indii kritická. Každý deň pribúdajú rekordné počty infikovaných, raketovo rastie počet obetí, nemocnice nemajú kapacity a ani materiál na liečenie nakazených, krematóriá nestíhajú páliť mŕtvych a navyše im dochádza palivo.

India momentálne zažíva druhú vlnu nákazy, ktorá sa podľa odborníkov rýchlo šíri vďaka novým, nákazlivejším mutáciám vírusu SARS-CoV-2 a nepripravenosti vlády. V pondelok zaznamenala 352 991 nových prípadov nákazy koronavírusom a 2 812 súvisiacich úmrtí. Deň predtým boli čísla podobné.

Za posledných sedem dní pritom zaregistrovali v krajine viac ako dva milióny nových prípadov nákazy, čo je nárast o 58  percent v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Krajina s druhým najvyšším počtom infikovaných na svete aktuálne zápasí s prudkým nárastom počtu infikovaných.

Preplnené krematória sú pre vysoký počet obetí nútené spopolňovať telá na pohrebných hraniciach. Tých je toľko, že ľuďom dochádza palivo a úrady v metropole Naí Dillí evidujú žiadosti o výrub stromov v miestnych parkoch.

Nemocnice sú beznádejne plné a v niektorých prípadoch na jednom lôžku ležia dvaja až traja pacienti. Od vypuknutie pandémie sa v Indii nakazilo koronavírusom 17,3 milióna ľudí a 195 123 na následky choroby COVID-19 zomrelo.

Pripravujú pomoc

Británia, Francúzsko, Izrael, Nemecko, Európska únia ako taká i Spojené štáty ponúkli pomoc. „Boj proti pandémii je náš spoločný boj,“ uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Nemecko podľa jej slov urgentne pripravuje „podpornú misiu“.

Londýn pošle do Indie zdravotnícky materiál vrátane kyslíkových koncentrátorov, ktoré z okolitého vzduchu filtrujú dusík a tak produkujú plyn s vysokým obsahom kyslíka.

Washington zas potvrdil, že krajine poskytne prístup k materiálom potrebným na výrobu vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktorá sa v Indii vyrába pod názvom Covishield.

Aj Európska únia pripravuje urýchlenú pomoc. „Sme znepokojení epidemiologickou situáciou v Indii. Sme ochotní pomôcť,“ napísala predsedníčka EK Ursula von der Leyenová s tým, že EÚ dáva dohromady prostriedky a zásoby a rýchlo zareaguje na žiadosť Indie o pomoc.

red, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…