Domov Slovensko Situácia v zdravotníctve je tak vážna, že by ju mala riešiť vláda

Situácia v zdravotníctve je tak vážna, že by ju mala riešiť vláda

0
0

Aktuálna situácia v zdravotníctve je tak vážna, že by ju mala riešiť vláda. Vyhlásil to šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský po pondelkovom stretnutí so zástupcami Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Rezort ubezpečil, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v tejto súvislosti komunikuje s premiérom Eduardom Hegerom aj ministrom financií Igorom Matovičom (obaja OĽANO).

Jednou z hlavných tém stretnutia bolo podľa hovorkyne rezortu Petry Lánikovej vzdelávanie v zdravotníctve.

„Keďže sa v pondelok na pôde ministerstva uskutočnilo stretnutie s dekanmi lekárskych fakúlt,“ priblížila s tým, že by sa malo podpísať memorandum v oblasti vzdelávania. Predmetom rokovania tiež mali byť kroky, ktoré MZ plánuje urobiť na stabilizáciu sektora.

Dodala, že ide o systémové zmeny, pričom niektoré z tém sa prekrývajú s požiadavkami lekárskych odborárov.

Výpovede budú pribúdať

Visolajský doplnil, že ministerstvo odborárov požiadalo o dovysvetlenie niektorých svojich požiadaviek. Opätovne pripomenul, že situácia je vážna a sú potrebné konkrétne kroky, nie sľuby.

„Problémy sú nadrezortné, a preto by to mala zabezpečiť vláda. Ak má vláda zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre svojich obyvateľov, žiadame ich len, aby robili svoju robotu. (…)

Ak sme sa naposledy s premiérom stretli v auguste, tak si myslím, že po podaní 2 100 výpovedí by malo aj vláde aj premiérovi viac záležať na vyriešení tejto situácie,“ skonštatoval Visolajský.

Počet výpovedí lekárov bude podľa neho ďalej pribúdať. Viacerí z tých, ktorí už výpoveď podali, si podľa jeho slov buď hľadajú inú prácu, alebo pracovné ponuky dostali.

„Sú lekári, ktorí si už hľadajú prácu, veľa lekárov už bolo oslovených pracovnými agentúrami, ktoré striehnu na každého voľného lekára. (…) Sme atakovaní aj ponukami zo zahraničia,“ spresnil.

Riešenie hľadajú

Ministerstvo dodalo, že hľadá riešenia, snaha dohodnúť sa je podľa neho na oboch stranách. Naďalej verí, že k reálnemu odchodu lekárov nedôjde.

Čaká nás dramatické obdobie

Ostatné vyjadrenia analytikov ohľadom slovenského zdravotníctva taktiež netešia. Upozorňujú, že ho v roku 2023 čaká dramatické obdobie.

V návrhu budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo totiž chýbajú podľa analytika Martina Smatanu stovky miliónov eur. Aj analytik INESS Martin Vlachynský upozornil, že zdravotníctvo čaká dramatické obdobie.

Predpokladá, že ho bude potrebné núdzovo dofinancovať. Šéf INEKO Dušan Zachar ozrejmil, že zdravotníctvo potrebuje rekordné zdroje, pričom zverejnený návrh rozpočtu náklady nepokrýva.

ano, TASR, foto: TASR/Dano Veselský  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…