Domov Slovensko Školský rok otvorila ministerka pôdohospodárstva . Učitelia dali premiérovi košom: Štrajku sa nevzdávame!

Školský rok otvorila ministerka pôdohospodárstva . Učitelia dali premiérovi košom: Štrajku sa nevzdávame!

0
0

Dva mesiace prázdnin pominuli ako voda a školáci sa 4. septembra opäť vrátili do školských lavíc. Školstvo nás však zamestnávalo celé dva prázdninové mesiace. Opäť sa riešili platy učiteľov i nezvládnuté čerpanie európskych fondov v rezorte školstva.

Práve kauza s prerozdeľovaním fondov spôsobila, že žiakov v prvý školský deň nevítal riadne menovaný minister školstva.

Fico chcel Gajdoša, Kiska poveril Matečnú

Peter Plavčan o svoju stoličku a jeho nástupcu zatiaľ SNS, ktorá je za školstvo zodpovedná, neoznámila. Aj preto sa tesne pred školským rokom rozhodol prezident Kiska, že dočasným vedením rezortu poverí nominantku SNS, ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú.

A sčasti aj preto, že predseda vlády navrhoval poveriť iného nominanta národniarov, ministra obrany Petra Gajdoša.

Prihovárala sa Matečná

Školákom sa tak pred začiatkom školského roka prihovárala ministerka pôdohospodárstva. „Od vzdelania našich detí závisí aj budúcnosť našej krajiny. A tú si predstavujem ako krajinu demokratickú a kultúrnu, s rešpektom k prírodnému bohatstvu a k našim kultúrnym tradíciám,“ povedala Matečná.

Podľa nej všetko stojí a padá na pedagógoch. Bez ich úsilia a nasadenia, často aj nad rámec oficiálnych povinností, by celý vzdelávací systém len ťažko mohol fungovať.

Podľa Matečnej si pedagógovia zaslúžia aj primerané ohodnotenie. A to je druhá téma, ktorú mala vláda počas leta na stole.

Fico dostal košom

V júli dostali školskí odborári návrh na zvyšovanie platov o viac ako 26% do januára 2020. Predseda vlády Robert Fico tento krok podmienil podpísom memoranda o sociálnom zmieri, ktorým si chcel zaistiť pokoj od učiteľov až do volieb 2020.

Upozornenie znelo, že ak odborári memorandum nepodpíšu, najbližšie zvýšenie platov uvidia učitelia až od januára 2018 a nie od septembra tohto roka. Odborári však dali premiérovi košom a memorandum neschválili.

„Nedáme si svoje ústavné právo, aby sme mohli vyjednávať aj v budúcnosti,“ vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavel Ondek.

Zvyšovanie platov bude

Napriek odmietavému stanovisku sa platy zamestnancov školstva od tohto septembra zvyšovať budú. „Chceme vytvoriť atmosféru, aby sa učitelia od 1. septembra sústredili na výučbu,“ povedal predseda SNS Andrej Danko.

Vláda tak namiesto schválenia balíka zaručujúceho zvýšenie platov o viac ako 26%, bude platy zvyšovať postupne, pričom ku spomínaným 26% sa odborári vôbec nemusia dopracovať.

Na druhej strane si však zamestnanci školstva zachovali právo na štrajk a nie je vylúčené, že sa pred voľbami 2020 posnažia vládu vyžmýkať ešte o čosi viac…

Do školských lavíc zasadlo po letnej prestávke takmer 671-tisíc žiakov základných a stredných škôl. Ide o približne 435-tisíc žiakov základných škôl a 202-tisíc stredoškolákov, v špeciálnych základných a stredných školách začalo nový školský rok takmer 34-tisíc žiakov.

Podľa komunikačného odboru ministerstva školstva, do základnej školy po prvýkrát nastúpilo približne 60-tisíc prvákov.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…