Domov Slovensko Skončil sa núdzový stav, poslanci však prijali poistku

Skončil sa núdzový stav, poslanci však prijali poistku

0
0

Núdzový stav, ktorý bol vyhlásený v súvislosti so situáciou ohľadom pandémie koronavírusu, na Slovensku skončil uplynutím 14. mája. Rozhodla o tom minulý piatok vláda, čím vypočula niekoľkotýždňové volania jeho kritikov, a to aj z vlastných radov. Zároveň však poslanci NR SR v piatok schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorú ešte v ten deň podpísala prezidentka.

Vláda vyhlásila núdzový stav uznesením ešte 30. septembra minulého roka. Platil od 1. októbra na 45 dní. Následne ho kabinet viackrát predlžoval, dokonca kvôli tomu NR SR menila aj zákon.

Naposledy sa núdzový stav predlžoval koncom apríla, keď vláda, navzdory veľkej kritike, odsúhlasila jeho predĺženie o 30 dní, teda do 28. mája. Už vtedy však informovala, že v prípade zlepšenia pandemickej situácie je pripravená ho ukončiť skôr.

A tak sa stalo práve minulý piatok, kedy vláda prijala uznesenie na jeho zrušenie od 15. mája. Mimoriadna situácia vyhlásená 11. marca však trvá naďalej aj po ukončení núdzového stavu.

Poistka

Vzhľadom na to, že Slovensko, podobne ako celý svet, naďalej bojuje s pandémiou nového koronavírusu, poslanci NR SR taktiež minulý piatok dopoludnia schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii.

Z nej okrem iného vyplýva, že niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie budú môcť byť prijaté nielen v núdzovom stave alebo vo výnimočnom stave, ale aj v mimoriadnej situácii.

Kabinet má vďaka tomu nástroje na prijímanie opatrení hospodárskej mobilizácie aj bez núdzového stavu. Plénum o novele rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní a už popoludní legislatívu podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Víťazstvo pre všetkých

Podľa premiéra Eduarda Hegera je zrušenie núdzového stavu víťazstvom pre všetkých. „Sľúbili sme, že núdzový stav nebude trvať ani o minútu dlhšie, ako to bude potrebné, a to sme dodržali a núdzový stav sme zrušili,“ uviedol Heger.

Zdôraznil však, že je potrebné, aby ľudia zostali zodpovední a dodržiavali vyhlášky hlavného hygienika. Podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície Veronika Remišová pripomenula, že zrušenie núdzového stavu znamená aj zrušenie zákazu zhromažďovania a stretávania sa.

Núdzový stav v SR

Núdzový stav vyhlásila ešte vláda Petra Pellegriniho na začiatku pandémie v marci 2020, avšak týkal sa len nemocníc a ústavov v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu.

O týždeň neskôr rozšírila vláda Igora Matoviča núdzový stav aj v zariadeniach sociálnych služieb a o ďalšie tri týždne aj pre ambulantných a všeobecných lekárov, ako i špecialistov. Uplynutím 13. júna 2020 sa núdzový stav skončil.

Matovičov kabinet ho opäť vyhlásil, tentoraz už na celé územie Slovenska, 1. októbra 2020. 28. decembra schválili poslanci NR SR novelu, vďaka ktorej ho mohla vláda predĺžiť aj po 90-tich dňoch, a to opakovane, vždy maximálne o 40 dní.

Vláda už o deň na to, núdzový stav o 40 dní predĺžila a následne v roku 2021 tak urobila ešte ďalšie tri razy.

ano, TASR, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Pomoc či zbytočný populizmus? Alebo len nefunkčné riešenie?

Minulý piatok sme si na tlačovej konferencii vypočuli bombastický plán ministra financií n…