Domov Ekonomika Skrachovala najstaršia cestovka na svete

Skrachovala najstaršia cestovka na svete

0
0

Minulý týždeň obletela svet správa o krachu najstaršej cestovnej kancelárie na svete. Britská spoločnosť Thomas Cook už nedokázala riešiť svoje finančné problémy a vyhlásila bankrot. Jej krach bude mať ďalekosiahle dôsledky, nielen na oblasť turizmu.

Thomas Cook vyhlásil bankrot v pondelok 23. septembra, o čom verejnosť informoval britský úrad pre civilné letectvo. V čase vyhlásenia bankrotu mala cestovná kancelária na zahraničných dovolenkách zhruba 600 tisíc klientov, ktorých návrat domov tak museli riešiť predovšetkým poisťovne či domovské štáty.

Patálie turistov však nie sú najhorším dôsledkom krachu najstaršej cestovnej kancelárie na svete. Krach cestovky negatívne ovplyvní aj všetky spoločnosti, ktoré s ňou akýmkoľvek spôsobom spolupracovali.

Či už je to celá infraštruktúra v dovolenkových destináciách, ako sú hotely, turistické atrakcie, či prepravné spoločnosti.

Viaceré štáty na juhu Európy už informovali, že pre tých, ktorých negatívne zasiahne obrovský výpadok klientov, vyčlenia finančné prostriedky, ktoré by mali tieto dôsledky stlmiť.

Odborníci zatiaľ presne nevedia odhadnúť ako veľmi táto udalosť ovplyvní celosvetový cestovný ruch, je však isté, že sa to dotkne i leteckých spoločností, či poisťovníctva.

Grécky turizmus, ktorý bol pre Cooka treťou najväčšou destináciou očakáva straty vo výške 250 až 300 miliónov eur. Netreba zabúdať ani na zhruba 22 tisíc zamestnancov Thomasa Cooka, ktorí zo dňa na deň prišli o prácu.

Problémy hlásia i dcérske spoločnosti. Nemecká aerolinka Condor už požiadala nemeckú vládu o preklenovací úver vo výške 200 miliónov eur. Mnohé dcérske spoločnosti prestali predávať zájazdy, či rušiť už tie zakúpené. A to je len začiatok…

Thomas Cook a jeho problémy

Spoločnosť Thomas Cook vznikla roku 1841 a bola najstaršou cestovnou kanceláriou na svete. S finančnými problémami sa borila už dlhšie, v máji tohto roku informovala, že má stratu 1,5 miliardy libier.

Preto požiadala o pomoc aj britskú vládu, podľa ktorej by však finančná pomoc len oddialila problémy. Nevyšiel ani plán s čínskou investíciou.

Problémy podľa samotnej spoločnosti prinieslo najmä to, že v dnešnej dobe si len každý siedmy turista kúpi zájazd cez cestovnú kanceláriu.

S rozšírením internetových služieb totiž prišla možnosť zaistiť si zájazd individuálne a mnohokrát lacnejšie. Nejasnosti okolo brexitu, ktoré oslabili libru a zvýšili ceny zájazdov mali tiež prispieť k ťažkostiam 178-ročnej spoločnosti.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…