Domov Slovensko VIDEO: Skrytá kamera v Trnkovej kancelárii

VIDEO: Skrytá kamera v Trnkovej kancelárii

0
0

Na webe počas minulého týždňa začala kolovať videonahrávka, ktorá sa rýchlo rozšírila do slovenských i zahraničných médií. Na zázname jasne vidieť kanceláriu generálneho prokurátora a takisto osobu Dobroslava Trnku. Podľa hlasu možno identifikovať aj osobu Mariana Kočnera. Práve ten mal kameru v miestnosti inštalovať.

Na to, že Dobroslav Trnka mohol mať v kancelárii počas jeho pôsobenia na generálnej prokuratúre nainštalovanú kameru, upozornil právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. Týždeň na to bolo zverejnené spomínané krátke video. O kamere, samozrejme, Trnka vedel.

„Uvedomme si, že je podozrivý, že ako generálny prokurátor vo vlastnej kancelárii v budove Generálnej prokuratúry s osobou z kriminálneho prostredia inštaloval nahrávacie zariadenie pravdepodobne s cieľom vydierania. Je to najvyšší stav ohrozenia právneho štátu,“ uviedol Kvasnica.

Čižnár je zhrozený

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár považuje takéto zistenie za šokujúce a sám tvrdí, že to presahuje všetky hranice etiky a morálky.

„Pre generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára sa toto ťažko komentuje a presahuje to akúkoľvek nielen profesionálnu, ale i etickú, respektíve morálnu úroveň.

Bude nevyhnutné zistiť obdobie, dokedy boli audiovizuálne prostriedky v kancelárii generálneho prokurátora inštalované,“ informovala hovorkyňa Andrea Predajňová.

Pozastavená funkcia

Po tom, čo sa zverejnené video dostalo do rúk generálnemu prokurátorovi, rozhodol sa konať. Pri takomto vážnom podozrení teda pozastavil Dobroslavovi Trnkovi funkciu a začal voči nemu disciplinárne konanie.

Zároveň uviedol, že Dobroslav Trnka je už zbavený mlčanlivosti a tak po obvinení môže byť predvolaný a vypočutý. Takisto môže byť vypočutý ako svedok.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga podal na Generálnu prokuratúru aj podnet nielen na začatie disciplinárneho konania, ale aj trestné oznámenie voči Trnkovi, ktorý mal podľa neho zneužiť právomoci verejného činiteľa.

Čo je na zázname?

Na zázname je dátum 1. januára 2000 a čas 11:36, čo však vôbec nie je smerodajné, pretože čas na kamere nemusí byť nastavený správne. Mohol teda vzniknúť o niekoľko rokov neskôr.

Na nahrávke počuť spočiatku ruchy, sekretárku, ako varí kávu. Následne čas kamery preskočí na dátum 2. januára 2000, 10:08. Objektív niekto blokuje telom.

Z nahrávky sa následne ozve hlas, ktorý by mal patriť Marianovi Kočnerovi. Ten hovorí druhej osobe, aby si sadla. Inštruuje ju, aby bol na kamere správny  záber.

Následne sa v zábere objaví muž podobný Dobroslavovi Trnkovi. Ďalej nasleduje niekoľko Kočnerových inštrukcií, aby kamera bola nastavená správne.

Denis Ruščák, foto: printscreen, video: icjk

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Kmotrík potvrdil príchod Weissa

Prestup Vladimíra Weissa ml. do Slovana Bratislava naberá reálne kontúry. Oficiálne to pot…