Domov Komentáre SLOBODA: Cyklisti sa na cestách musia cítiť bezpečne

SLOBODA: Cyklisti sa na cestách musia cítiť bezpečne

0
0

V posledných dňoch nás zasiahli dve smutné správy zo slovenských ciest. Napriek tomu, že cyklistike praje počasie a čím ďalej tým viac sa jazdci objavujú na našich cestách, boli sme svedkami dvoch zrážok vodičov motorových vozidiel a cyklistov, pričom jedna z týchto nehôd bola pre nášho úspešného cyklistu žiaľ smrteľná. Polícia v oboch prípadoch konštatovala, že pochybili vodiči motorového vozidla.

Dlhodobo sa vo svojej profesionálnej aj politickej kariére venujem športu a preto ma teší rastúci záujem o športovanie, cyklistiku nevynímajúc.

Veľmi ma však mrzí, že na slovenských cestách často dochádza k nehodám a kolíziám áut s jazdcami na bicykloch. Preto je povinnosťou nás politikov, zlepšiť legislatívu tak, aby naše cesty boli bezpečné.

V strane SaS moji kolegovia pred pár rokmi predkladali zákon, ktorým navrhovali ustanoviť povinnosť pre vodičov pri predbiehaní cyklistov vo forme dodržiavania bočného odstupu 1,5m. Keďže bola naša strana v tom čase v opozícií, tento zákon neprešiel.

Dnes sa situácia zmenila a ja som sa rozhodol iniciovať zmenu zákona o cestnej premávke tak, aby sme dopomohli k vyššej bezpečnosti na našich cestách. V najbližších dňoch sa plánujem o tejto téme rozprávať aj s koaličnými partnermi.

V krajinách ako Nemecko, Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Nórsko, Austrália a po novom aj Česko, je bežné, že takýto minimálny odstup musia vodiči pri predbiehaní dodržiavať. Verím, že aj na Slovensku sa pridáme k týmto vyspelým krajinám.

Naša snaha by však nemala skončiť „len“ pri zmene bočnej vzdialenosti pri predbiehaní. Ak chceme znížiť počet áut na cestách a motivovať ľudí, aby napr. do práce cestovali na bicykloch, musíme zlepšiť bezpečnosť, vzdelávať k tolerantnosti všetkých účastníkov cestnej premávky a hlavne budovať nové cyklo-chodníky.

Verím, že využijeme všetky dostupné prostriedky z Európskej únie a nášho rozpočtu, na efektívne budovanie nových cyklotrás.

Radovan Sloboda, poslanec NR SR za stranu SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…