Domov Komentáre SLOBODA: Sme konzistentná a predvídateľná strana, nie populisti

SLOBODA: Sme konzistentná a predvídateľná strana, nie populisti

0
0

Politická strana, ktorá sa uchádza o podporu voličov, vždy príde s bodmi, ktoré chce presadiť a ktorým zabrániť. Pre nás je červenou čiarou zvyšovanie daní, ktoré neprináša nič dobré. A to sa teraz deje. Mimo nás. Minister financií ho zaobalil do pomoci rodinám, ktoré trpia vysokými cenami či extrémnou infláciou – toto je fakt, no riešiť to cez zvyšovanie daní? Jeden požiar uhasíme, druhý začne horieť.

Táto pomoc nie je sociálna, ani prospešná, ale veľmi drahá. Opatrenia za viac ako miliardu eur na každý rok od 2023 nepodporíme.

Navýšenie daňového bonusu na 100 eur, pričom maximálna výška sa navrhuje stanoviť na úroveň 29 % hrubého príjmu, v sebe zahŕňa zásadnú chybu – pre extrémne chudobnú rodinu s viacerými deťmi bude znamenať pokles, bohatá rodina si polepší o stovky eur.

Zmysel? Žiadny. Účet navyše dostanú nielen firmy z regulovaných odvetví, ale aj všetky obce, ktoré budú nútené zvýšiť poplatky a miestne dane, ak im minister vezme takmer 600 miliónov eur.

Plus, ak dramaticky zvýšime dane pre niektoré firmy, tak tie sa budú snažiť optimalizovať zisk, vyvážať ho do zahraničia, čiže vyberieme menej.

Svoje zvýšené náklady navyše zahrnú do cien produktov, čiže pravdepodobne minieme viac na bankový účet, účty za telefón, poistky, lieky či zdravotnú starostlivosť. A bonus? Dokument ministra financií sa zatiaľ vo fyzickej podobe neobjavil.

My pomáhať chceme, veď ide o našich občanov, ale nie hurá systémom a populistickými rečami. Návrh je nevyzretý, nepremyslený, neskonzultovaný, neprešiel riadnym pripomienkovaním, posúdením nezávislými inštitúciami ani riadnym prepočítaním dopadov.

Opäť dokazuje len to, že minister nevie efektívne hospodáriť. My si však svoju pozíciu držíme. Aj keď pomoc ľuďom je pre nás rovnako prioritou, máme svoje hranice.

Zvyšovanie daní odmietame a záleží nám na budúcich rozpočtoch, čo z nás robí poslednú rozpočtovú stranu v koalícii. Škoda. Radšej budeme konzistentní a predvídateľní, ako by sme mali sľubovať niečo, za čo sa nevieme postaviť.

Radovan Sloboda, poslanec NR SR za stranu SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…