Domov Ekonomika Slováci dávajú najviac na bývanie

Slováci dávajú najviac na bývanie

0
0

Výdavky na potraviny rástli za posledných päť rokov vo všetkých krajoch na Slovensku v priemere o viac ako 12 eur mesačne na osobu. Najnákladnejšou položkou výdavkov domácností však naďalej ostáva bývanie. Ukazujú to výpočty na základe údajov zo Štatistického úradu SR.

Najnákladnejšou položkou z celkových výdavkov slovenských domácností je bývanie, tvorí takmer štvrtinu. Na potraviny a nealkoholické nápoje dávajú Slováci 18 % zo všetkých mesačných výdavkov.

V rámci celoslovenského priemeru vynakladajú ľudia na potraviny mesačne 79 eur na osobu. Treťou najväčšou položkou je rekreácia a kultúra (9 %), najmenej dávame mesačne na vzdelávanie (2 %).

Najväčšie výdavky sú v Bratislave

Priemerná štvorčlenná rodina žijúca v Trenčianskom kraji vynakladá na potraviny a nealkoholické nápoje viac ako 350 eur mesačne. Ide o najvyššiu sumu zo všetkých krajov.

Naopak, najmenej minú domácnosti v Prešovskom kraji, približne 262 eur mesačne. V rámci celkových výdavkov domácností vedie Bratislavský kraj. V priemere sú tam mesačné výdavky na osobu na úrovni 461 eur.

Zarátava sa do nich okrem nákladov na bývanie, vodu, elektrinu, plyn, potraviny aj doprava či výdavky na zdravotnú starostlivosť.

Kupujeme veľa zbytočností

„S nárastom cien potravín rastie aj suma, ktorú priemerný Slovák minie na zbytočnosti. Mesačne ide o približne 65 eur. Až 40 % z toho, čo nakúpime, vyhodíme, pretože podliehame impulzívnym nákupom a nakupujeme aj to, čo nám netreba.

Pritom zabúdame na šetrenie a v prípade nečakaných finančných výdavkov, ako je oprava práčky či auta, nemáme vytvorenú dostatočnú rezervu.

Len v potravinách minieme ročne na výrobky mimo nákupného zoznamu približne 2 300 eur,“ uviedla ekonomická analytička FinGo.sk Lenka Buchláková. Dodáva, že ide často o potraviny, ktoré ľudia nestihnú skonzumovať a zbytočne ich potom vyhodia.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v …