Domov Slovensko Slováci opäť protestovali. Jedni proti Kaliňákovi, jedni proti Kiskovi

Slováci opäť protestovali. Jedni proti Kaliňákovi, jedni proti Kiskovi

0
0

Začal sa nový školský rok a spolu s ním sa vracia aktivita slovenských občanov. Keďže je to už niekoľko mesiacov, čo sa na Slovensku uskutočnil posledný politický protest, tento pondelok sa v Bratislave uskutočnili rovno dva.

Proti Kiskovi

Ten prvý začal okolo 16-tej hodiny na Hodžovom námestí pred prezidentským palácom. Jeho cieľom bolo vyjadriť nespokojnosť s odhaleniami posledných týždňov, podľa ktorých si prezidentova firma neoprávnene krátila dane.

V súvislosti s kauzou sa vynárajú aj pochybnosti o transparentnosti Kiskovej prezidentskej kampane. Je to vôbec prvýkrát, čo občania Slovenska protestovali proti svojmu prezidentovi.

Proti korupcii

Druhý protest sa začal o hodinu neskôr na Hviezdoslavovom námestí. Odtiaľ putovali protestujúci ulicami mesta na Námestie SNP. Počas asi polhodinového pochodu účastníci skandovali heslá: „Krok po kroku proti korupcii“, „Kaliňák odstúpiť“, „Gašpar preč,“ i „Skutok sa deje“, „Netreba sa báť“, „Nie je nám to jedno“.

Na námestí SNP si potom protestujúci vypočuli niekoľko príhovorov. Išlo už o tretí protikorupčný pochod organizovaný študentami. Cieľom organizátorov pochodu je, aby inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za postihovanie korupcie, teda prokuratúra, polícia a súdy, pracovali, ako majú.

„Nebuďme pasívni, pretože do čoho búšime, to raz padne,“ uviedol organizátor pochodu Dávid Straka. Dav sa rozkričal: „Kaliňák, odstúpiť!“ Na Strakovu výzvu dav žiadal koniec Kaliňáka, prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Pozvali aj Fica

V priebehu dňa, pred začiatkom protikorupčného pochodu, doručili organizátori protestu na podateľňu Úradu vlády pozvanie adresované premiérovi Ficovi, v ktorom ho vyzvali, aby na protest proti korupcii prišiel a vysvetlil protestujúcim, ako to s bojom proti korupcii v skutočnosti myslí.

Ten však študentom len prostredníctvom tlačovej správy odkázal, že víta ich záujem o veci verejné a je pripravený vytvoriť podmienky na krátke školenie pre skupinu 15 – 20 stredoškolákov a vysokoškolákov. Toto školenie by študentom mohlo vytvoriť obraz o medzinárodných aspektoch boja proti korupcii.

Úrad na ochranu verejného záujmu

V súvislosti s bojom proti korupcii predseda vlády ešte minulý týždeň oznámil, že na Slovensku vznikne nový úrad. Jeho cieľom bude ochrana ľudí, ktorí budú bojovať proti korupcii poskytovaním kvalitných informácií.

Udialo sa to v rakúskom meste Laxenburg, kde sa Robert Fico stretol s dekanom Medzinárodnej protikorupčnej akadémie Martinom Kreutnerom. Hovorili o aktivitách smerujúcich k užšej spolupráci v boji proti korupcii na národnej i regionálnej úrovni.

ano, foto: facebook, SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bryanta uvedú do Siene slávy v máji 2021

Kvôli pandémii koronavírusu uvedú legendárnych hráčov Kobeho Bryanta, Tima Duncana či Kevi…