Domov Šport Slováci po štvrtýkrát v rade majstrami sveta, Slovenky bez medaily

Slováci po štvrtýkrát v rade majstrami sveta, Slovenky bez medaily

0
0

Po májových majstrovstvách sveta v hokeji si košická Steel Arena príliš neoddýchla. Už v polovici júna totiž hostila šampionát najlepších svetových hokejbalistov a hokejbalistiek. Medzi najväčších ašpirantov na titul patrili právom domáce výbery.

Slovenské hokejbalové reprezentantky premenili šesť predchádzajúcich účastí na majstrovstvách sveta na päť cenných kovov. Ich mužskí kolegovia zas ovládli posledné tri svetové šampionáty a očakávania tak boli v domácom prostredí tie najvyššie.

Hokejbalistkám medaila ušla

Slovenky vstúpili do turnaja prehrou 0:4 s neskoršími šampiónkami z Kanady, no s druhým zámorským tímom si poradili. Spojené štáty zdolali naše  reprezentantky 3:2 po predĺžení, hoci prehrávali už 0:2.

To im dodalo sebavedomie, aby si v ďalšom zápase, tentoraz už v riadnom hracom čase, poradili s Veľkou Britániou. Najlepším zápasom našich dievčat bol jednoznačne duel s českou reprezentáciou.

Víťazstvom 2:1 sa slovenské hokejbalistky vyhupli na druhé miesto základnej skupiny a zaistili si tak možnosť zabojovať o účasť vo finále. V prvom zápase skupiny o finále im však Američanky oplatili prehru zo základnej skupiny.

Hneď v prvej minúte predĺženia rozhodla o triumfe USA 2:1 Levinová. Slovenkám sa vidina finálovej účasti začala vzďaľovať, pretože na postup do boja o zlato by museli poraziť silnú Kanadu.

Naše hokejbalistky síce vzdorovali svojim súperkám lepšie ako v otváracom dueli šampionátu, no opäť vyšli gólovo naprázdno a skupinu o finále zakončili prehrou 0:2.

Češky nás vyškolili

V zápase o bronz sa slovenské reprezentantky stretli s českými kolegyňami, ktoré si účasť v „malom finále“ zabezpečili v dvojzápase s outsiderkami z Veľkej Británie presvedčivo 4:0 a 9:0.

Na smolu domáceho tímu si Češky pohodu z posledných dvoch zápasov priniesli aj do zápasu o tretie miesto a našim hráčkam nedali najmenšiu šancu, keď o svojom triumfe rozhodli najmä v štvorgólovej druhej tretine.

Slovenky gólovo mlčali a s turnajom sa rozlúčili krutou prehrou 0:5 a „zemiakovou“ medailou. „Sme veľmi sklamané. Ale my sme nezvládli kľúčový zápas s USA a odvtedy sa to s nami ťahá.

Češky si lepšie prihrávali, vyhrali zaslúžene,“ zhodnotila zlý záver turnaja v podaní slovenského výberu Natália Paľová.

Slováci ovládli domáce podujatie

Slovenskí hokejbalisti vstúpili do turnaja výborne, keď zvládli prvé tri zápasy. Vo svojom úvodnom vystúpení zdolali Fínsko 2:1. V druhom zápase to s naším tímom nevyzeralo dobre.

Slovenskí borci prehrávali v 2. tretine 0:2, no dokázali vyrovnať a v predĺžení ukoristili druhé šampionátové víťazstvo 3:2. V 3. dueli si slovenskí reprezentanti schuti zastrieľali a Veľkú Britániu zdolali jednoznačne 8:1.

Začiatok posledného skupinového zápasu s Čechmi nám príliš nevyšiel a už vo 8. minúte sme prehrávali 0:2. Znížiť sa nám podarilo až v 3. časti, no vyrovnanie už neprišlo a tak českí hokejbalisti víťazstvom 2:1 s domácim tímom potvrdili jednoznačnú dominanciu v základnej skupine.

Slováci vstupovali do štvrťfinále z 2. pozície a v prvom zápase vyraďovacej fázy skrížili hokejky s Talianskom. Obhajcom titulu domáce prostredie mierne zväzovalo ruky, čo využili Taliani už v 2. minúte zápasu, keď sa ujali vedenia.

Psychicky náročný duel však slovenskí hokejbalisti zvládli a víťazstvom 3:2 si zaistili miestenku v bojoch o cenné kovy. V nesmierne vyhrotenom zápase s Kanaďanmi sme opäť na začiatku ťahali za kratší koniec.

Záverečnú tretinu sme však zvládli dokonale a štvorgólovým uragánom sme poslali Kanadu do zápasu o bronz. Frustráciu si Kanaďania chceli vybiť ešte v samom závere duelu.

Slovenskí reprezentanti však aj túto skúšku zvládli s pokojom a po fantastickom výkone zdolali svojho zámorského súpera 6:1.

Vo finále repríza úvodného zápasu

Našu cestu za štvrtým titulom v rade sa pokúsilo skrížiť Fínsko, ktoré si v semifinále poradilo s českým výberom 2:1 po predĺžení. V prvej finálovej tretine panovali na oboch stranách najmä gólmani, ktorí udržali čisté konto.

Do druhej tretiny vstúpil domáci tím skvele, keď sa presadil Martinusík. Na dvojgólový rozdiel upravoval o desať minút neskôr Božík, no za krátko sa Fínom podarilo znížiť.

V tretej tretine sme vďaka Oravcovi opäť zvýšili na dvojgólový rozdiel, no Fíni sa znova veľmi rýchlo dokázali vrátiť do zápasu.

Tri minúty pred koncom duelu upokojil našich Teplický, a aj keď sa v hre bez brankára Fínom podarilo znížiť, slovenskí hokejbalisti, hnaní fantastickým  publikom, udržali jednogólový rozdiel a víťazstvom 4:3 získali už štvrtý titul hokejbalových majstrov sveta v rade.

„Veril som chlapcom, že na ihrisku nechajú aj život. Ja som šťastný, je to ich víťazstvo. Vo finále sme dali góly, keď sme to potrebovali. Fíni boli veľmi náročný súper, niekedy nás dokázali zavrieť, ale vydržali sme vďaka obetavosti, obrovskej snahe a motivácii.

Mali sme aj trochu šťastia a výborného Paťa Polca v bránke,“ povedal po finálovom zápase šťastný tréner domáceho výberu Mojmír Hojer. Slováci ziskom štvrtého titulu v rade vyrovnali historický rekord kanadských hokejbalistov.

Martinusík vyhral dvakrát

Pred finálovým duelom sa o príjemné ozvláštnenie atmosféry postaral slovenský útočník Jaroslav Martinusík. Ten pokľakol pred svojou partnerkou a pred svojimi spoluhráčmi a preplnenou Steel Arenou ju požiadal o ruku.

Alexandra povedala áno a jej čerstvý snúbenec otváral skóre finálového duelu. Martinusík okrem snúbenice a titulu majstra sveta získal aj ocenenie pre najužitočnejšieho hráča turnaja.