Domov Šport Slováci s Rumunmi prehrali, svoj tieň neprekročili

Slováci s Rumunmi prehrali, svoj tieň neprekročili

0
0

Slovenskí basketbalisti bojovali počas posledných týždňov o možnosť pozrieť sa konečne medzi tých najlepších na starom kontinente. Bohužiaľ ani zlepšené výkony po nástupe nového trénera nestačili na to, aby sa z predkvalifikačnej skupiny dostali do riadnej kvalifikácie na ME 2020.

Slovenský mužský basketbal patrí od vzniku samostatnej Slovenskej republiky k podpriemeru v rámci európskej scény.

Z tohto tieňa sa našim reprezentantom nepodarilo vystúpiť ani v posledných týždňoch, kedy bojovali v treťom kole predkvalifikácie o postup do kvalifikačných bojov na ME 2020.

Na to, aby sa mohli konečne posunúť k tomu lepšiemu na európskom kontinente, potrebovali vyhrať skupinu troch tímov. Zverenci niekdajšieho víťaza NBA Žana Tabaka vykročili do tejto fázy kvalifikácie dobre, keď doma zdolali Cyprus o sedem bodov.

Potom však prišla kľúčová prehra o 17 bodov v Rumunsku, no keďže si Slováci na Cypre poradili s domácimi, stále mali možnosť skupinu vyhrať. Museli však zdolať Rumunov na domácej palubovke o viac ako 17 bodov.

Katastrofálna druhá štvrtina

Minulotýždňový duel s Rumunmi v bratislavskej Eurovia Arene bol právom basketbalovou obcou označovaný za zápas roka. Nervozita sprevádzajúca takéto okamihy akoby viac zväzovala ruky hosťom.

Slovenskí basketbalisti si totiž hneď v úvode vypracovali veľmi sľubný náskok 11:0. Až potom sa chytili aj rumunskí basketbalisti, no prvá štvrtina vyznela lepšie pre našich.

Potom však prišla katastrofálna druhá štvrtina, ktorá definitívne zmarila sen o postupe. Slováci v nej dali len 9 bodov, pričom inkasovali až 28.

V druhom polčase boli opäť lepší naši basketbalisti, no nestačilo to ani len na víťazstvo, nie to na postup zo skupiny. Slováci ukončili predkvalifikáciu prehrou 74:77.

Ani 25 bodov Jonesa na víťazstvo nestačilo.

„Želal by som si, aby sme v Rumunsku hrali tak ako dnes. Hráči vydali zo seba maximum a som absolútne spokojný s ich prístupom a odhodlaním, akým na sebe pracovali.

Veril som, že dnes môžeme vyhrať o 18 bodov. Keby som tomu neveril ja, nemohli by tomu veriť ani oni,“ povedal po zápase tréner nášho reprezentačného tímu, ktorý mal zmluvu so zväzom len na obdobie kvalifikácie.

Jeho práca s mladými reprezentantami je však odbornou aj laickou verejnosťou veľmi vysoko hodnotená a tak nie je vylúčené, že bude pri tíme pokračovať.

„Povedal som, že krátkodobý cieľ je uspieť v predkvalifikácii. Dlhodobým cieľom je, aby hráči naďalej napredovali, a o dva‑tri roky boli na najlepšej úrovni,“ vyjadril sa k téme budúcnosti Žan Tabak.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…