Domov Ekonomika Slováci svoje záväzky splácajú lepšie

Slováci svoje záväzky splácajú lepšie

0
0

Slováci patria v posledných rokoch medzi najzadlženejšie európske národy. Dobrou správou však je, že čo sa týka splácania týchto záväzkov, našinci sa od roku 2017 zlepšujú, keďže počet zlyhaných úverov klesol. Najzodpovednejší sú pri hypotékach.

Slováci sú v splácaní svojich záväzkov disciplinovaní. Podiel zlyhaných úverov domácností už tri roky postupne klesá. „Slováci sú najvzornejší a najzodpovednejší pri hypotékach.

Podiel zlyhaných úverov na celkovom objeme úverov na bývanie v roku 2017 bol 1,6 %, ku koncu roka 2019 to bolo 1,4 %,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Národná banka Slovenska vo viacerých fázach sprísnila poskytovanie úverov, čím chce zabrániť najmä zadlžovaniu ľudí, ktorí by v čase krízy mali problém svoje záväzky splácať.

Ako sa nedostať do problémov

Na minimalizovanie rizika omeškania v splátke by sme sa mali podľa Poštovej banky riadiť niekoľkými pravidlami. Tým hlavným a základným je zadlžovať sa s rozumom.

Splátky úverov by nemali tvoriť viac ako 30 % čistého príjmu. Klientom zároveň Poštová banka odporúčať zvoliť si lehotu splácania tak, aby výsledná splátka vyhovovala ich možnostiam, pričom vhodnejšie je voliť dlhšiu lehotu splatnosti a znížiť si tak mesačné zaťaženie.

Dobré je si úver aj poistiť. V prípade nečakanej životnej situácie, kvôli ktorej sa klient dostane do dočasnej neschopnosti splácať úver, by mal hneď kontaktovať svoju banku a informovať ju o daných okolnostiach.

Najhoršie je podľa Poštovej banky prestať splácať a neinformovať banku o dôvodoch. V takom prípade od nej klient získa negatívny záznam do úverového registra, čím sa zníži jeho bonita a v budúcnosti aj šanca získať ďalší úver.

Pri pretrvávajúcej neochote klienta dohodnúť sa s bankou poverí banka vymáhaním dlhu exekútora.

Prísnejšie podmienky získania úveru

Práve v rámci prevencie neprimeraného zadlžovania sa a následných problémov so splácaním úverov prišlo postupné sprísňovanie poskytovania úverov.

Dialo sa tak v jednotlivých fázach, pričom tá posledná vstúpila do platnosti tento rok. Centrálna banka upravila limit pre maximálny podiel splátok k príjmu zníženému o životné minimum z 80 % na 60 %.

Zníženie podielu síce okreše nových žiadateľov o úver, avšak zníži sa aj riziko zlyhania klienta. „Zmenu pocítia hlavne domácnosti s nižšími príjmami, ktoré majú výdavky na hrane,“ povedala pre agentúru SITA riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Regulácia úverovania v súčasnej situácii je podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika žiadaná. Otáznym je však zvolený spôsob zavedenia najnovšej regulácie.

Podľa Búlika príliš rýchle schválenie spôsobilo naháňačku po úveroch v závere roka a vysoké predzásobenie. V tomto roku sa môže objaviť umelé navyšovanie príjmov pri niektorých žiadateľoch.

„Najhorším následkom tohto kroku je posilnený rast cien nehnuteľností a rast cien prenájmov. Vyššie ceny už na trhu ostanú aj po prípadnom spomalení tempa úverovania v tomto roku,“ skonštatoval Búlik.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Keď športujú zvieratá

    Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …
  • VIDEO: Strasti „home officu“

    Približne tretina sveta je dnes v karanténe. Tí, čo môžu, pracujú z domu. Avšak pokiaľ ste…
  • VIDEO: Keď sa zrazu prepadneš!

    Kde sa stratil? Na oko úplne nenápadný trik zmiznutia, ktorý však zvieratá nechápu a keby …
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Keď športujú zvieratá

Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …