Domov Šport Slováci v Trnave potvrdili úlohu favorita. O postup na ME 2020 zabojujú v baráži

0
0

Slovenská kvalifikačná kampaň na blížiaci sa európsky šampionát bude pokračovať v marcovom play-off Ligy národov. Rozhodol o tom posledný hrací deň a víťazstvo Walesu nad reprezentáciou Maďarska. Aj napriek výhre 2:0 po góloch Boženíka a Hamšíka skončilo Slovensko na nepostupovej tretej priečke.

Na štadióne Antona Malatinského sa favorizovaní domáci hneď od úvodu pustili do obliehania šestnástky súpera. Chýbala však dôraznosť v prechode do finálnej fázy.

Úvodný zásah zaznamenal v 19. minúte mladík Róbert Boženík. Len 19-ročný útočník krížnou strelou nedal Balejevovi šancu. Pre rodáka z Terchovej šlo už o štvrtý presný zásah od septembrového duelu proti Maďarsku.

Dianie na ihrisku sa po otvorení skóre nezmenilo. Domáci naďalej dominovali, hoci súpera nedokázali výraznejšie ohroziť. V 34. minúte zodvihol divákov zo sedačiek Kucka.

Jeho pokus však skončil v rukaviciach gólmana. Úvod druhého dejstva priniesol dobrú individuálnu akciu Haraslína zakončenú štipľavou strelou, ktorú Balejev vyrazil len pred seba.

Loptu do odkrytej brány poslal Pekarík. Slovenský veterán sa však z gólu radoval zbytočne, nakoľko sa nachádzal v ofsajdovej pozícii. „Sokoli“ od tohto momentu poľavili, čo mohol potrestať Krivocjuk, avšak proti bol pozorný Dúbravka.

V 81. minúte takmer prišlo vyrovnanie z kopačky Dadašova, ktorý vyškolil domácu defenzívu a vypálil k žrdi. Dúbravka strelu pokryl. Poistka na 2:0 prišla až v 86. minúte, kedy sa za pomoci teču presadil ďalekonosnou ranou Marek Hamšík.

Michal Ďuriš v súboji

Mnoho sa dalo urobiť lepšie

Pachuť Pyrrhovhoo víťazstva cítil aj tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal. Napriek neúspechu jeho zverencov v kvalifikácii si myslí, že bolo dôležité pred domácimi tribúnami podať bojovný výkon.

„Víťazstvo je dôležité v tom, že sme sa pred domácim publikom dokázali rozlúčiť s kvalifikáciou víťazne. Išlo najmä o to. Druhý výsledok sme nemali vo svojej moci, preto sme sklamaní,“ skonštatoval rodák z českého Kroměříža.

Pri obhliadnutí za osemzápasovou púťou si teraz uvedomuje viaceré chyby. „Hovorí sa, že po bitke je každý generál, ale určite aj vy viete, čo by sa malo urobiť inak, ak sa v zápase niečo nepodarí alebo prehrá.

Takto to cítim aj ja a v niektorých stretnutiach by som urobil niečo inak. Možno by som poslal na ihrisko iných hráčov alebo zmenil spôsob a štýl hry. To sa už nedá vrátiť. Už je to tak,“ zhodnotil svoje ročné skúsenosti na slovenskej lavičke.

Aká nás čaká cesta?

Víťazstvo Slovenska nad futbalovým „trpaslíkom“ z Azerbajdžanu na priamy postup na Majstrovstvá Európy 2020 nestačilo. Wales vo svojom poslednom zápase zdolal našich južných susedov a obsadil v tabuľke druhú priečku so 14 bodmi, čím sa po druhýkrát vo svojej histórii kvalifikoval na európsky šampionát.

Prvenstvo si vybojovali vicemajstri sveta z Chorvátska, ktorí v 8 zápasoch získali 17 bodov. S 13 bodmi na treťom, nepostupovom mieste skončili Slováci.

Jedinú šancu na účasť na turnaji tak predstavuje novovzniknutá Liga národov a jej play-off fáza, z ktorej vzídu poslední štyria postupujúci. V rámci semifinále B-divízie sa Slovensko 26. marca v domácom prostredí popasuje s reprezentáciou Írska.

Víťaz duelu sa o päť dní neskôr stretne vo finálovom zápase s jedným z dvojice Bosna a Hercegovina a Severné Írsko. Hostiteľa finále určí žreb.

Úspešnejší finalista sa objaví na záverečnom turnaji, ktorý štartuje 12. júna v Ríme a končí o mesiac neskôr v londýnskom Wembley.