Domov Slovensko Slováci vyšli do ulíc Za slušné Slovensko

Slováci vyšli do ulíc Za slušné Slovensko

0
0

Minulý piatok sa v desiatkach miest po celom Slovensku ale aj po svete konali protesty s príznačným názvom Za slušné Slovensko. Boli reakciou na udalosti posledných 2 týždňov. Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vyšlo na svetlo sveta množstvo informácií popisujúcich udalosti, ktoré by sa v slušných spoločnostiach diať nemali.

Na účasť na protestoch, na ktorých chceli organizátori striktne zachovať apolitickosť, vyzývali počas celého týždňa kampane na sociálnych sieťach ale aj opoziční poslanci na svojich početných tlačových konferenciách. Aj preto sa očakávala veľká účasť občanov.

Rekordná účasť

Protesty za očakávaniami vôbec nezaostali, práve naopak, účasť na nich prekvapila aj samotných organizátorov. Zdá sa, že takéto masové protesty boli na Slovensku naposledy v roku 1989.

Aj v piatok ľudia na námestiach štrngali kľúčmi a okrem toho kričali rôzne heslá ako „Dosť bolo Fica“ či „Do basy“, ktorými vyjadrovali svoj postoj k súčasnému politickému dianiu na Slovensku.

Podľa odhadov mohlo byť v Bratislave na Námestí SNP aj 50 tisíc ľudí všetkých vekových kategórií. Nezaostali ani iné mestá. V krajských mestách to boli tisíce, v menších mestách stovky ľudí.

Väčšie protesty usporiadali aj v Prahe a Brne. Desiatky ľudí vyjadrili svoju podporu občianskemu boju za slušnejšie Slovensko aj našinci v Sydney, Bruseli, Londýne, Vancouveri, či Paríži.

Pochod Košicami.

Apolitické zhromaždenia

Na pódiu v jednotlivých mestách vystúpili osobnosti z kultúrneho, spoločenského a náboženského života. Organizátori sa postavili striktne proti účasti politikov na pódiách.

V Prešove sa ľuďom prihovorila matka zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica, ktorá ich vyzvala, aby ju v boji za pravdu nenechali samú, v Bratislave poďakovala za pomoc a spolupatričnosť všetkým ľuďom sestra zavraždeného novinára Jána Kuciaka Mária, ktorá s obrovským smútkom povedala, že guľku do srdca dostala celá rodina a že je rada, že ľuďom to nie je jedno.

Medzi ostatnými vystupujúcimi na pódiách boli bývalý arcibiskup Róbert Bezák, herec Robert Roth, opatrovateľka pracujúca v Rakúsku Bibiana Kudziová, Vladimír Crmoman z Iniciatívy stredoškolských učiteľov, kňaz Peter Gombita a mnoho ďalších medi nimi aj kolegovia zavraždeného novinára.

Bez incidentov

Napriek správam, ktoré sa pred zhromaždeniami objavili a ktoré hovorili o možnosti zneužitia pochodov provokatérmi na vyvolanie nepokojov a násilia, protesty vo všetkých mestách sa zaobišli bez akýchkoľvek problémov.

Jednoznačne najsilnejším momentom, ktorý vyvoláva husiu kožu a zviera hrdlo, bolo spievanie slovenskej hymny desiatkami tisíc ľudí na Námestí SNP.

Plno bolo aj v Banskej Bystrici.

Organizátori protestov požadujú

– dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov,
– novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

Bezpečnosť zhromaždení

Odkedy organizátori oznámili konanie protestov po celom Slovensku, začali sa objavovať informácie o možnom ohrození bezpečnosti.

Aj keď to bezpečnosti rozprávali aj opoziční poslanci, silu týmto tvrdeniam dal najmä premiér Fico, ktorý kvôli tomu zvolal na piatok dopoludnia Bezpečnostnú radu SR, po ktorej informoval, že existuje dôvodné podozrenie, že protesty budú zneužité na útoky proti budovám štátnych úradov, čo ešte podčiarkol tým, že v okolí Úradu vlády sa v kríkoch našli „schované“ dlažobné kocky.

Aj policajný prezident Tibor Gašpar informoval o sprísnených bezpečnostných opatreniach i o tom, že polícia do ulíc posiela všetko čo má. No a napokon obyvatelia Bratislavy si nemohli nevšimnúť, že všetky okenice Grassalkovichovho (prezidentského) paláca boli pozatvárané, čo nebýva zvykom.

sam, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…