Domov Šport VIDEO: Slováci začali domáce MS skvele

0
0

Domáce majstrovstvá sveta sú pre Slovákov veľkým športovým sviatkom a k tomu prispeli na práve prebiehajúcom šampionáte aj naši hokejisti. Tí hneď v prvom zápase pobláznili slovenských fanúšikov, keď zdolali amerických hokejistov a ukázali, že v A‑skupine nechcú byť len do počtu.

Aj nasledujúce zápasy ukázali veľký potenciál nášho tímu, i to, že po šiestich rokoch by sme sa opäť mohli prebojovať medzi osem najlepších.

Skvelý vstup do turnaja

Tréner Craig Ramsay poslal do bránky proti USA Patrika Rybára, ktorý má z nášho tria „ochrancov svätyne“ najviac skúseností so zámorským hokejom a tento krok sa vyplatil.

Rybár pustil za svoj chrbát jedine strelu DeBrincata, ktorý v 13. minúte prvej tretiny vyrovnával na 1:1, keď sa slovenskí hráči zásluhou Sukeľa v 5. minúte ujali vedenia.

Následne už náš brankár zatiahol roletu na svojej bráne aj s pomocou pozornej o zodpovednej obrany. No a keď sa k tomu pridal aj efektívny útok, ktorý v gólovú radosť premenili postupne Černák, Tatar a Krištof, zrodilo sa prekvapivé ale absolútne zaslúžené víťazstvo slovenského tímu.

Na radosť fanúšikov usporiadateľskej krajiny sme si do tabuľky zapísali neplánované, avšak dôležité prvé tri body. „Hlavný dôvod nášho víťazstva je ten, že sme hrali ako tím od začiatku až do záverečného hvizdu.

Američania si síce utvorili nejaké príležitosti, ale nás podržal brankár. Podstatné bolo to, že sme hrali kompaktne s pukom aj bez neho, poctivo sme sa vracali do defenzívy a to sú veci, ktoré sa snažíme naučiť hráčov už dva roky,“ zhodnotil náš úspech očividne šťastný tréner nášho národného tímu Craig Ramsay.

Nešťastný zápas s Fínmi

Na radosť však nebolo veľa času, pretože ani nie o 24 hodín nás už čakal ďalší silný súper. Fínski hokejisti v prvom svojom vystúpení porazili supersilnú Kanadu, čo predznačovalo, že nás čaká náramne ťažký zápas. S favorizovaným súperom sme však dokázali držať krok, aj keď na úvodný zásah Černáka odpovedali Fíni dvoma gólmi ešte do prvej prestávky.

Na konci druhej tretiny sa však zásluhou Marinčina tešila vypredaná košická Steel Arena z vyrovnania, aj keď až na tri razy, pretože rozhodcovia až dvakrát odobrovali náš zásah na videu.

Bohužiaľ to bola v tomto zápase posledná radosť slovenských fanúšikov. V tretej tretine už skóroval len jeden Fín. Kakko najskôr v 50. minúte nadviazal na svoj prvý gól zo 17. minúty prvej tretiny a nasmeroval svoj tím za víťazstvom, aby ho následne ešte prikrášlil gólom do prázdnej bránky.

Okrem prehry mrzela slovenské mužstvo aj strata obrancu Ďalogu, ktorého nešťastne trafil puk do tváre a ľad opúšťal zakrvavený, pričom si to s podozrením na otras mozgu namieril rovno do nemocnice a jeho návrat na šampionátový ľad je otázny.

„Sme veľmi sklamaní, dostali sme tretí gól a to nakoniec rozhodlo. Bol to nešťastný moment, krátko predtým sme mohli dať tretí gól my. Naše mužstvo aj dnes makalo, šliapalo, všetci sú odhodlaní, bojujú.

To je pre nás najväčšie plus, že všetci bojujú pre tento mančaft,“ pochválil napriek prehre slovenský tím tréner brankárov a majster sveta z roku 2002 Ján Laššák.

Smolný záver s Kanadou

V pondelok videla košická Steel Aréna ale aj stovky tisíc fanúšikov pri televíznych obrazovkách neuveriteľné hokejové predstavenie. Slovenskí hokejisti sa súpera zvučného mena nezľakli a na agresívnu hru Kanaďanov odpovedali najlepšie ako mohli.

Presné zásahy Sukeľa a Lišku nám poslali do dvojgólového vedenia už v polovici prvej tretiny. Na jej konci nám však došli sily a Kanada premenila svoj tlak na dva vyrovnávajúce góly.

Prvá prestávka nám však pomohla a na začiatku druhej tretiny sme sa opäť dokázali dostať do dvojgólového vedenia, keď sa presadil Nagy a opäť mladý Liška.

Kanada nechcela dopustiť prekvapenie a po rýchlych dvoch góloch vo 8. a 9. minúte druhej tretiny prišiel v závere tejto časti aj tretí, ktorým sa favorizovaný súper po prvýkrát v zápase ujal vedenia.

Slováci však ukázali mentálnu silu a za začiatku poslednej tretiny zužitkovali presilovku. Na 5:5 vyrovnával druhým gólom v zápase Sukeľ. Po zvyšok tretej tretiny to bol tvrdý boj, v ktorom sme dobre odolávali silnému súperovi, a čo viac, vypracovali sme si aj šance na strelenie víťazného gólu.

Sekundu a pol pred koncom tretiny však umlčal celé hokejové Slovensko Stone, ktorý využil vylúčenie Černáka. Hrobové ticho v Steel Arene zakrátko vystriedalo pískanie fanúšikov počas kanadskej hymny, čo neskôr kritizovali aj samotní slovenskí hokejisti.

Nuž zvládnuť takúto ranu bolo veľmi ťažké. Do slovenskej kabíny však letí najmä fanúšikovský odkaz: „Zápas ste síce prehrali, ale vyhrali ste naše srdcia“.

sam, foto: SITA, video: youtube