Domov Zahraničie Slovák ovládol Česko! Andrej Babiš bude po absolútnom volebnom triumfe zostavovať vládu

Slovák ovládol Česko! Andrej Babiš bude po absolútnom volebnom triumfe zostavovať vládu

0
0

Česi si minulý víkend volili svojich zástupcov do poslaneckej snemovne, v ktorej veľkú väčšinu kresiel obsadia poslanci hnutia slovenského miliardára Andreja Babiša.

Ten voľby ovládol s veľkým náskokom a bude tak zostavovať novú vládu. Koaličný potenciál jeho hnutia však nie je veľký, a tak sú v hre viaceré možné scenáre vrátane predčasných volieb.

Počas uplynulého víkendu sa konali v Čechách parlamentné voľby. Víťazom sa podľa predpokladov stalo hnutie ANO Andreja Babiša s takmer 30 % hlasov. ANO volilo viac ako 1,5 milióna voličov. Druhá ODS získala cez 11 %, tretí Piráti takmer 11 % hlasov.

Rozdrobená poslanecká snemovňa

Do Poslaneckej snemovne sa pokúšalo dostať celkovo 31 strán a hnutí, nakoniec v nej zasadnú poslanci z 9-tich politických subjektov (ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDÚ‑ ČSL, TOP 09, STAN) čo je najviac v novodobej histórii ČR.

Posledné tri menované strany pritom len tesne prekročili 5-percentnú hranicu zvoliteľnosti. Z 200-člennej snemovne príde o svoje kreslo až 122 doterajších poslancov.

Počet preferenčných hlasov

Andrej Babiš (ANO)                               48 645
Václav Klaus (ODS)                               22 635
Karel Schwarzenberg (TOP 09)               19 370

Drvivé víťazstvo

Hnutie ANO jednoznačne ovládlo voľby do Poslaneckej snemovne. Babišovci triumfovali vo všetkých okresoch Českej republiky. Podľa prieskumnej agentúry Median vyhralo ANO u všetkých skupín obyvateľstva, rozdelených podľa vzdelania, zamestnania a veku. Jedine v skupine mladých voličov do 34 rokov skončili až tretí. Mladí volili najviac Pirátov.

Patová situácia

Napriek veľkolepému víťazstvu slovenského miliardára Andreja Babiša bude mať jeho hnutie ANO veľmi zložitú povolebnú vyjednávajúcu pozíciu, nakoľko už pred voľbami čelní predstavitelia viacerých konkurenčných strán odmietli ich prípadnú účasť v spoločnej vláde s Andrejom Babišom.

Koaličný potenciál hnutia ANO sa zúžil na komunistickú KSČM a extrémisticko‑populistickú SPD Tomia Okamuru. Paradoxom je, že práve s týmito stranami odmieta vládnuť práve Andrej Babiš.

Problémový Babiš

Takmer celé české politické spektrum odmieta spoločnú vládu s Babišom. Ten je spolu so svojím prvým podpredsedom Faltýnkom trestne stíhaný z neoprávneného čerpania eurofondov kvôli kauze Čapí hnízdo, ktorého je vlastníkom.

Parlament ČR ho zbavil imunity a vydal na trestné stíhanie. Kvôli tomu ho z pozície ministra financií odvolal predseda vlády Sobotka, ktorý sa kvôli tomu dostal do sporu aj s prezidentom Zemanom, ktorý sa netají náklonnosťou k predsedovi ANO.

Ten chcel dokonca Sobotku aj odvolať z postu premiéra a niekoľkokrát ho ostro napadol a mediálne znemožnil. Predseda vlády nakoniec predsa len ustál túto bitku a dosiahol svoje. Babiš musel opustiť post podpredsedu vlády i ministra financií.

Sobotka a „tradiční“ v poli porazených

Ako sa nakoniec pred pár dňami ukázalo, Sobotka bitku vyhral, ale nie vojnu. Babišovo zdrvujúce víťazstvo len potvrdilo, že v očiach verejnosti sa stal akýmsi martýrom. Babiš neustále poukazuje na klientelizmus a korupciu u politikov štandardných politických strán naprieč celým politickým spektrom.

Bývalého predsedu ČSSD Sobotku, či predsedu TOP 09 Kalouska (bývalého ministra financií) niekoľkokrát priamo označil za tých, ktorí spoločne s oligarchami v pozadí ich strán rozkradli miliardy českých korún. Ako nakoniec ukázali výsledky volieb, Andrej Babiš presvedčil väčšinu Čechov.

Ľavičiari v úpadku

Česká ľavica utrpela najväčšiu prehru vo svoje histórii. ČSSD spoločne s KSČM stratili oproti voľbám spred štyroch rokov 53 mandátov. Voliči uverili okrem sľubov Andreja Babiša aj extrémistom SPD – Tomia Okamuru, ktorí požadujú usporiadanie referenda o vystúpení ČR z EÚ ako i totálny zákaz islamu.

Popri extrémistickej SPD dosiahla historický výsledok aj populistická pirátska strana, ktorá skončila na treťom mieste.

Babiš sa pokúsi o zostavenie vlády

Prezident Miloš Zeman už v nedeľu oznámil, že zostavením vlády poverí Andreja Babiša. Na vytvorenie koalície a získanie väčšiny v českej poslaneckej snemovni potrebuje hnutie ANO získať ešte minimálne 23 mandátov, nakoľko samostatne ich získalo 78. Koaličný potenciál víťaza volieb je ale veľmi chabý.

Z pohľadu budúcej orientácie ČR na európske a transatlantické štruktúry sa najlepšou ukazuje koalícia ANO/ ODS/ KDÚ‑ ČSL, ktorá by mala spoľahlivých 113 mandátov, či pokračovanie aktuálnej koalície ANO/ ČSSD/ KDÚ‑ ČSL s krehkou väčšinou 103 mandátov, či ANO/ ODS taktiež so 103 mandátmi.

21- ročný študent najmladším poslancom v histórii

Dominik Feri je etiópskeho pôvodu. Pred tromi rokmi sa stal najmladším mestským poslancom v ČR. V Tepliciach kandidoval ako nestranník na kandidátke TOP 09. Do Poslaneckej snemovne kandidoval z posledného 36. miesta na pražskej kandidátke tejto strany.

Takmer 15 003 preferenčných hlasov ho posunulo do parlamentu ČR, kde bude len jeden zo siedmych poslancov strany. TOP 09 získala vďaka nemu v Prahe 12,65 % hlasov, pričom v ostatných krajoch získala maximálne okolo 5 % hlasov!

Politické subjekty, ktoré sa dostali do Poslaneckej snemovne

Strana miliardára slovenského pôvodu Andreja Babiša sa stala jednoznačným víťazom volieb. Koaličná strana z posledného volebného obdobia si polepšila o neuveriteľných 31 poslaneckých mandátov.

Babišovci však nie sú jednotní, čo sa týka povolebnej spolupráce. Aj keď sa predseda hnutia Babiš vyjadril, že budú jednať so všetkými stranami, ktoré sa dostali do Snemovne, zhodujú sa, že vládu si nevedia predstaviť s komunistami a stranou Tomia Okamuru.

Strana, ktorá si po páde Nečasovej vlády siahla na dno, sa po 4 rokoch prehupla opäť na dvojciferné číslo. Predseda strany Petr Fiala bol s dosiahnutým volebným výsledkom spokojný.

Svoju stranu vidí ako najsilnejšiu tradičnú stranu. Povolebnú spoluprácu s víťazom volieb však ODS absolútne vylúčilo. Zaujímavosťou je, že viac preferenčných hlasov ako predseda Fiala získal syn bývalého českého prezidenta Václav Klaus ml.

Strana, ktorá je často označovaná za protisystémovú spája predovšetkým mladých ľudí, ktorí nie sú tradičnými politikmi. Predseda Pirátov Ivan Bartoš však po predvolebných debatách v hodnotení politológov bodoval. A bodoval aj u ľudí.

„Chlapci s dredmi“ ako túto stranu média nazývajú získali 22 poslaneckých mandátov. Vládnu spoluprácu s hnutím ANO si podľa slov predsedu poslancov Micháleka vedia predstaviť len v prípade, že by Babiš a Faltýnek sedeli vo väzení. Okrem toho by nevládli ani s komunistami a SPD.

Strana Tomia Okamuru sa opiera najmä o svojho charizmatického predsedu. Ten v minulých voľbách priviedol do Poslaneckej snemovne stranu Úsvit, ktorá sa počas tohto volebného obdobia rozpadla.

Spoločne so silnejúcou utečeneckou krízou rástla aj podpora strany SPD, ktorá sa výrazne vyjadruje proti utečencom a proti islamizmu. Okrem toho je jej silným bodom programu aj usporiadanie referenda o vystúpení Česka z EÚ.

Práve preto je označovaná za extrémistickú stranu a takmer všetky ostatné strany odmietli povolebnú spoluprácu s ňou.

Tradične silné postavenie komunistov v týchto voľbách utrpelo. Strana oproti poslednému volebnému obdobiu stratila 18 poslaneckých mandátov. Jej možnosť dostať sa do akejkoľvek vlády je však takmer nulová.

Už pred voľbami sa však hovorilo o možnosti, že by komunisti v tichosti podporovali vládu na čele s Babišovým ANO.

Obrovský debakel utrpeli sociálni demokrati, ktorí stratili až 35 kresiel v Poslaneckej snemovni. Strane tak zjavne ublížila účasť vo vláde, vnútorné nezhody a najmä spory s Babišovcami.

České médiá však upozorňujú, že súčasná situácia v Európe i vo svete celkovo sociálnej demokracii nepraje. No je zrejmé, že ČSSD najviac ublížil slabý premiér, ktorý nedokázal udržať svojich koaličných partnerov na uzde.

Navyše ho počas koaličnej krízy ohľadom ministra financií Andreja Babiša nepodržal ani prezident Miloš Zeman, teda bývalý predseda ČSSD, ktorý mu dal jasne najavo, že svoju úlohu nezvláda. Strana stratila takmer 700 tisíc voličov.

Ďalšia koaličná strana, ktorej účasť vo vláde skôr ublížila, ako pomohla. Ako najmenší koaličný partner strana vedená Bělobrádkom stratila 4 poslanecké kreslá, no stále má možnosť na účasť vo vláde.

Spoluprácu s Babišovcami totiž priamo nevylúčili a pri aktuálnom rozložení síl v Snemovni je pravdepodobné, že ich ANO bude potrebovať.

Niekdajšia vládna strana sa do Poslaneckej snemovne dostala len tak tak. Dlho to vyzeralo, že strana bývalého ministra financií Miroslava Kalouska, na ktorého takmer celé volebné obdobie „poctivo“ útočil Andrej Babiš, ostane mimo parlamentného života.

Zachránila ju najmä Praha a budúci najmladší český poslanec Dominik Feri, ktorý svojho predsedu v počte preferenčných hlasov výrazne prekrúžkoval.

Strana tvorená starostami a nezávislými politikmi bola po spočítaní výsledkov spokojná. Predseda strany Petr Gazdík, podpredseda Ivan Rakušan i volebný líder Jan Farský jednoznačne vylúčili spoluprácu s ANO.

V Bratislave zvíťazila TOP 09, Babiš až tretí

Česi volili aj na ambasáde v Bratislave. K urnám prišlo 419 voličov. Celkový víťaz volieb v ČR, hnutie ANO Andreja Babiša, skončilo v rámci zahraničného volebného okrsku v Bratislave až na treťom mieste so ziskom 15,27 % hlasov (64 hlasov).

Víťazom sa stala TOP 09 so ziskom 18,38 % hlasov (77 hlasov) pred ODS, ktorú volilo 17,90 % hlasov (75 voličov).

maz, ano, zdroj: ČSÚ, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…