Domov Slovensko Slovenské národné povstanie: Boj za slobodu sa odohral pred 75 rokmi

Slovenské národné povstanie: Boj za slobodu sa odohral pred 75 rokmi

0
0

Aj vďaka Slovenskému národnému povstaniu (SNP) je Slovensko zvrchovaným demokratickým štátom. Práve 29. august je pre našu krajinu dňom, kedy si pripomíname, aké ťažké bolo slobodu dosiahnuť.

Je to deň, kedy spomíname na hrdinstvo tých, ktorí sa vzopreli nemeckému Wehrmachtu a umierali v boji za demokraciu. 75. výročie sme si uctili oslavou práva na slobodu v Banskej Bystrici, kde sa konali centrálne oslavy.

Slovenské národné povstanie – Čo sa stalo?

SNP bolo ozbrojeným povstaním domáceho odboja v období od 29. augusta 1944 do 27. októbra 1944. Slovenský odboj sa postavil na odpor nemeckým okupačným jednotkám.

Centrom povstania bola Banská Bystrica. Nemecký Wehrmacht porazil slovenský odboj v noci z 27. na 28. októbra 1944. Následne domáci odboj prešiel na partizánsky spôsob boja.

Proti nacistom bojovali až do oslobodenia slovenského územia na jar 1945. Slovenské národné povstanie ukázalo, že slovenský národ nečakal na oslobodenie Červenou armádou, ale aktívne sa zapojil do boja za slobodu a demokraciu.

Protifašistická tradícia

Vďaka patrí všetkým, ktorí v boji za slobodu položili svoje životy a obetovali sa pre demokraciu. Zabránili tak fašistickej enkláve, ktorá mala pohltiť aj Slovensko.

Na demokratickú a protifašistickú tradíciu apelovala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá na oslavách 75. výročia osláv SNP v Banskej Bystrici nechýbala.

„Veľmi si želám, aby sme aj my, tak ako oni, našli v sebe dostatok sily, odvahy i odhodlania na obranu hodnôt demokratického právneho štátu, slobody, spravodlivosti a ľudskej dôstojnosti,“ vyslovila Čaputová vo svojom príhovore a doplnila, že práve vďaka SNP máme demokratickú a protifašistickú tradíciu v našom národnom i štátnom rodnom liste.

Extrémisti otupujú mladých

V tomto duchu sa niesol prejav premiéra Slovenskej republiky Petra Pellegriniho. Ten dával do pozornosti sofistikovanosť a zjemňujúcu rétoriku extrémistov, ktorí sa skrývajú za politické ambície a tým ovplyvňujú mladých ľudí.

Pritom nerozumejú kontextu a mladí ľudia ani len netušia, kam až môže fašizmus dospieť. „Vysvetľujme im, že v druhej svetovej vojne bola definitívne porazená ideológia, ktorá sa snažila o ovládnutie sveta a nehanebne určovala, kto je nadčlovek a kto podradná rasa.

Či to, kto nemá právo na život,“ zaznelo z úst slovenského premiéra. „Znie to asi najmä pre mladé generácie triviálne, ale v slovenských zákopoch a lesoch sa zomieralo,“ poznamenal Pellegrini a dodal, že vtedy šlo o holé životy, žiadnu virtuálnu predstavu počítačovej hry.

Využívajú dôveru občanov

Svoj príhovor v Banskej Bystrici predniesol aj predseda parlamentu Andrej Danko. A treba povedať, že trénoval poctivo. Podobne ako premiér Peter Pellegrini aj predseda SNS hovoril o návrate ideológií, ktoré špinia meno demokracie.

„Na jednej strane je tu extrémizmus fašistický a na strane druhej klasicky liberálny,“ vyslovil Danko a neopomenul ani fakt, že na internete sebou nesmieme nechať manipulovať.

„Manipulujú vás a klamú len preto, aby ovládli vaše myslenie a naše milované Slovensko,“ povedal Danko. Prítomní boli aj predstavitelia ruskej vlády a Dankove vrúcne pozdravy so zaťatou päsťou smerujúcou k oblohe dojem z jeho, inak hodnotného prejavu, mierne pokazili.

Fico ďakoval na diaľku

Predseda strany Smer-SD, Robert Fico sa osláv v Banskej Bystrici nezúčastnil kvôli pracovným povinnostiam vo Francúzsku. Na diaľku prostredníctvom videa si však uctil obete SNP a vzdal úctu tým, ktorí v ňom bojovali.

„Chcem vysloviť vďaku a úctu nielen všetkým účastníkom SNP zo Slovenska a z iných krajín, ale predovšetkým skupine francúzskych partizánov, ktorá pôsobila najmä v okolí Strečna,“ odkázal Fico z miesta, kde mal byť pochovaný jeden z partizánov, ktorý bojoval v SNP.

Prehliadka sa vydarila

Na počesť osláv Slovenského národného povstania sa konala v Banskej Bystrici aj prehliadka vojenskej techniky. Slávnostná vojenská prehliadka sa začala v popoludňajších hodinách.

Podľa informácií sa na ňu prišlo pozrieť okolo 20 000 ľudí. Ľudia videli viac ako 2 000 profesionálnych vojakov, cez 200 kusov vojenskej techniky a 15 kusov leteckej techniky.

Prehliadka prebehla bez komplikácií, čo ocenil aj minister obrany Peter Gajdoš. Vo večerných hodinách sa konal aj kultúrny program, kde vystúpili rôzne hudobné kapely, speváci či tanečné súbory. Štát na oslavy 75. výročia SNP vyčlenil zo štátneho rozpočtu vyše 106 000 €.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…