Domov Ekonomika Slovenské verejné financie vraj majú atakovať nulu

Slovenské verejné financie vraj majú atakovať nulu

0
0

Plán ministerstva financií znížiť podiel schodku verejných financií na HDP v budúcom roku na 0,1 percenta je chvályhodný. Čo však chvályhodné nie je, že vláda to chce dosiahnuť s obrovským prispením miest, obcí, regiónov a poisťovní, sama však šetriť príliš nechce. Vládna rozpočtová diera má byť aj budúci rok okolo 1 miliardy eur.

Slovenské verejné financie sa priblížili k vysnívanej hranici ekonómov – bližšie smerom k vyrovnanému rozpočtu.

Podľa návrhu rozpočtu, ktorý minister financií Peter Kažimír predložil minulý týždeň do Hospodárskej a sociálnej rady SR, by podiel deficitu verejných financií na hrubom domácom produkte (HDP) mal budúci rok dosiahnuť 0,1 %.

Rozpočtová zodpovednosť – cudzí pojem

Diera vo verejnom rozpočte by sa mala scvrknúť zo 750 miliónov eur na necelých 100 miliónov. Komické však je, že vláda na sebe príliš nešetrí.

Verejný rozpočet sa totiž skladá z viacerých zložiek, z ktorých najhlavnejšie sú: štátny rozpočet – teda centrálna vláda, potom rozpočty miest, obcí a regiónov, Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne a ďalšie menšie zložky.

Sebe vláda naplánovala deficit takmer 1,1 miliardy eur, avšak ostatné zložky by mali budúci rok dosiahnuť prebytok takmer 990 miliónov eur. Ukazuje to, že vláda nemá záujem správať sa zodpovedne a pripravovať sa na horšie ekonomické časy, ktoré sa pravidelne striedajú s lepšími tak raz za 8 až 10 rokov.

Štáty vtedy čelia obrovským výpadkom príjmov z daní a odvodov, pretože je veľa nezamestnaných a firmy majú nižšie zisky, v tom horšom prípade sú v strate alebo dokonca idú do bankrotu.

Preto vláda, ak je zodpovedná, tak v dobrých časoch, aké dnes prežívame, vytvára v rozpočte prebytky. Odkladá ich na horšie časy, aby ľudia nemuseli príliš trpieť, keď do krajiny dorazí ekonomický pokles.

Stámilióny navyše

Nepochopiteľné je, že vláda deficitom zvyšuje štátny dlh napriek tomu, že dane v súčasnosti pritekajú do rozpočtu tak ako nikdy. Hovorí o tom aj najnovšia prognóza Inštitút finančnej politiky pri Ministerstve financií na roky 2017 až 2021.

V porovnaní so starou prognózou vývoja daní z júna zvýšil inštitút odhad daňových a odvodových príjmov na tento rok o 560 miliónov eur. Na nasledujúce roky by sa plánované príjmy verejných financií mali ročne zvýšiť o 493 až 654 miliónov eur. Každým rokom teda majú byť príjmy vyššie o 0,5 až 0,6 % HDP, čo je obrovský nárast.

„Nová prognóza je vyššia pre pokračujúci dobrý vývoj ekonomiky, hlavne pre veľmi priaznivý vývoj na trhu práce, a s tým súvisiaci rýchlejší rast daňových a odvodových príjmov, ale pozitívne prispieva aj lepšia úspešnosť výberu daní. Hlavne v tomto roku hrá rastúca efektívnosť výberu významnú úlohu.

Lepšia efektívnosť výberu sa prenesie aj do ďalších rokov, avšak v nasledujúcich rokoch sa očakáva o niečo slabší rast ziskovosti firiem, čo bude tlmiť tento efekt,“ komentuje najnovšiu prognózu ministerstva financií analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová, pričom novú prognózu považuje za realistickú.

Ekonómka: deficit bude vyšší

Valachyová však neverí zámeru ministerstva financií znížiť tohtoročný schodok rozpočtu z plánovaných 0,83 na 0,6 % HDP. „Aktuálny odhad vývoja verejných financií v roku 2018 vychádza z najnovšej makroekonomickej a daňovej prognózy zo septembra 2018 a aktuálneho vývoja ostatných príjmových a výdavkových položiek rozpočtu verejnej správy.

Podľa tohto odhadu by schodok rozpočtu verejnej správy mohol v tomto roku dosiahnuť 0,6 % HDP,“ uvádza sa v rozpočtovej analýze ministerstva financií.

„Náš odhad deficitu verejných financií na tento rok ponechávame nezmenený, na úrovni 1 percento HDP čiže mierne vyššie ako je v rozpočte,“ predpokladá Valachyová.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…