Domov Šport Slovenskí hokejisti na šampionáte skončili. Neurobili hanbu ani dieru do sveta

Slovenskí hokejisti na šampionáte skončili. Neurobili hanbu ani dieru do sveta

0
0

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sú pre Slovákov vždy akýmsi športovým sviatkom. Nečudo, že si niekedy hovoríme „hokejová republika“. Už je to však dosť dlho, čo sme si výkony našich chlapcov mohli na šampionáte užívať až do posledných hracích dní, kedy sa hralo o medaily. Inak to nebolo ani na tento rok.

Nešťastný úvod šampionátu

Slovenskí hokejisti sa predstavili v základnej skupine A, ktorá sa hrala v dánskom hlavnom meste Kodaň. Hneď na úvod šampionátu nás čakal náš odveký rival, hokejisti Česka.

Chýbalo len 9 sekúnd do konca zápasu a mohol to byť pre nás rozprávkový úvod. Avšak na začiatok sme si pripísali jeden bod za prehru po predĺžení. Po prehre so Švajčiarskom prišla prvá výhra až v treťom zápase s Rakúskom, na ktorú sme naviazali aj víťazstvom s hokejistami „galského kohúta“.

Prehry so silnejšími súpermi

Potom však prišli dve prehry so silnými súpermi. V zápase so Švédmi sme siahali aj na víťazstvo, no duel so silnými Rusmi nás definitívne obral o možnosť rozhodnúť o našom osude vlastnými výkonmi.

Spoliehať sme sa museli na zázrak. Švajčiari by si museli vybrať horší deň a naopak Francúzi, ktorí by v istom prípade ešte tiež mohli postúpiť do ďalšej fázy turnaja, by museli podať ten najlepší šampionátový výkon, aby svojho súpera okradli aspoň o dva body.

Podľa očakávania sa tak nestalo a my sme na náš posledný zápas s beznádejne poslednými Bielorusmi nastupovali s vedomím, že sa pre nás majstrovstvá opäť končia už po základnej skupine. Mimochodom do štvrťfinále sme sa naposledy pozreli v roku 2013.

Nový systém nám nepraje

Už prípravné zápasy naznačili, že slovenský hokej zostúpil na úroveň druhotriednych tímov Francúzska, Lotyšska, či dokonca Južnej Kórey. Veľké veci teda od našich chlapcov nečakal nik, aj keď každý poriadny fanúšik predsa len dúfal.

Napokon sme však svoj tieň neprekročili a v základnej skupine sme skončili až na piatom nepostupovom mieste. Od roku 2012, kedy sa hrajú majstrovstvá sveta len v dvoch základných skupinách sme do play‑ off postúpili len dvakrát.

Hokej sa hrá 60 minút

Po poslednom zápase už bol priestor na prvé hodnotenia. „Dokázali sme vzdorovať aj silným tímom, ale nevedeli sme hrať celých 60 minút, niekedy sme zbytočne stratili koncentráciu, ale bola to veľká skúška pre našich mladých hráčov.

Veľa sa mohli naučiť napríklad obrancovia Jaroš či Fehérváry, videli, že na tejto úrovni sa hrá rýchlejšie a tvrdšie ako sú zvyknutí, ale zvládli to,“ pochválil mladíkov tréner Craig Ramsay.

Aj Andrej Sekera potvrdil, že slovenský tím doplatil najmä na neschopnosť držať krok s najlepšími počas celého zápasu. „Hokej sa hrá 60 minút, my sme niekedy hrali iba 20, 30 či 40 minút.

To je najväčší dôvod, prečo sme nepostúpili a je jedno, proti komu hráme. Je to krátky turnaj a vždy treba hrať celý zápas. Nebyť prehry s Českom, Švédskom, ale najmä so Švajčiarskom, boli by sme vo štvrťfinále.

Človeka to mrzí, lebo vie, že mužstvo má na viac a potom príde zbytočný výkyv. Neviem, čím to je. Myslím si, že hokej je na Slovensku šport číslo 1 a chalani sa budú snažiť spraviť všetko pre to, aby sme sa z tohto šampionátu poučili a na domácich MS 2019 hrali lepšie ako teraz,“ povedal náš kapitán.

Najlepší výkon proti Trom korunkám

Najlepší výkon na svetovom šampionáte podali slovenskí hokejisti v zápase proti Švédsku. Napriek tomu, že nás hokejisti Troch koruniek v prvej tretine výrazne zatlačili (prestrieľali nás 8:21), vďaka nášmu gólmanovi Patrikovi Rybárovi sme prehrávali len 1:2.

V ďalších dvoch tretinách sa obraz hry zmenil a Švédom sme boli viac než vyrovnaným súperom. Na 2:3 sme znižovali dokonca v oslabení. V tretej tretine sme boli dokonca aktívnejším tímom a po tom, čo sme vyrovnali na 3:3 sme si možno aj zaslúžili vyhrať.

O tom, že z nášho suverénne najlepšieho výkonu vyťažíme len jeden bod tak rozhodlo predĺženie, ktoré hrané podľa nového systému 3:3 nám vôbec nesedí.

Zápasy slovenských hokejistov na MS

Česko – Slovensko 3:2 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 – 1:0)
Góly: 22. Kubalík (Nestrašil, Jaškin), 60. Nečas (Kubalík), 63. Jaškin (Polášek, Nestrašil) – 8. Krištof (Sekera, L. Nagy), 26. Sekera (L. Nagy)

Slovensko – Švajčiarsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Góly: 12. Scherwey (Diaz, Mirco Müller), 21. Mirco Müller (Scherwey)

Rakúsko – Slovensko 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Góly: 2. Lebler (Hofer), 42. P. Schneider (Michael Raffl) – 5. Marcel Haščák (Hovorka, Marek Ďaloga), 23. Jurčo (L. Nagy, Fehérváry), 29. Jaroš (Fehérváry), 60. Krištof

Slovensko – Francúzsko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Góly: 6. D. Bondra (Buc, Svitana), 23. Buc (Svitana, Jaroš), 60. Čajkovský (Buc) – 34. Claireaux (Perret, Janil)

Slovensko – Švédsko 3:4 po predĺžení (1:2, 1:1, 1:0 – 0:1)
Góly: 11. Jurčo (Grman, Krištof), 37. Marek Ďaloga (L. Nagy), 47. L. Nagy (Krištof, Čajkovský) – 16. Everberg (J. Klingberg, H. Lindholm), 18. Nyquist (Backlund, E. Gustafsson), 25. J. De la Rose (Kempe, Wikstrand), 65. Zibanejad (Rakell, J. Klingberg)

Rusko – Slovensko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Góly: 12. Mamin (Sošnikov), 17. Gusev (Daciuk, Zajcev), 59. Šalunov (Sošnikov), 60. Michejev (Barabanov, Šalunov)

Bielorusko – Slovensko 4:7 (0:2, 2:0, 2:5)
Góly: 33. Kitarov (Drozd, Faľkovskij), 35. Linglet (Levša, Platt), 49. Kovyršin (Suško, Pavlovič), 51. Vorobej (Šarangovič, Platt) – 1. M. Bakoš (L. Nagy, Sekera),  1. Jurčo (M. Bakoš, L. Nagy), 48. M. Bakoš (L. Nagy), 52. Jurčo (M. Bakoš, L. Nagy), 55. Hovorka (Krištof), 56. Ďaloga (z tr. strieľania), 60. Krištof (Jurčo, L. Nagy)