Domov Slovensko Slovenskí poslanci v auguste navštívia Krym

Slovenskí poslanci v auguste navštívia Krym

0
0

Poslanci NR SR sa v auguste chystajú na návštevu Krymu. Týmto krokom však porušujú zákony Ukrajiny a dokonca si koledujú o doživotný zákaz vstupu na územie Ukrajiny.

Skupina poslancov okolo nezaradeného poslanca Petra Marčeka sa začiatkom budúceho mesiaca chystá navštíviť anektované územie Krymu. Hlavným dôvodom plánovanej návštevy má byť podľa organizátora cesty Marčeka zisťovanie tamojších pomerov.

Ukrajinský veľvyslanec, ktorý pôsobí na Slovensku, však poslancov upozornil, že tým porušia ukrajinské zákony a varoval ich, že za takýto čin im bude hroziť zákaz v budúcnosti vycestovať na Ukrajinu.

Krym a postoj Slovenska

Krymský polostrov leží na severnom pobreží Čierneho mora. Od rozpadu ZSSR patrila väčšina tohto územia Ukrajine a bol autonómnou republikou. Na jar roku 2014 bol Krym anektovaný Ruskou federáciou.

Pre tento protiprávny čin bolo Rusko sankcionované zo strany Európskej únie. Oficiálny postoj Slovenska ku Krymu hovorí o tom, že anexia zo strany Ruska bola porušením medzinárodného práva.

Služobná cesta v čase voľna

Porušenie ukrajinského zákona o navštívení anektovaného územia súvisí so skutočnosťou, že pozvanie prišlo zo strany okupačnej vlády. Práve prijatím tohto pozvania si slovenskí poslanci môžu poriadne zavariť.

Podľa Marčeka však za návštevou nie je žiadna provokácia. Dvojica nezaradených poslancov má byť doplnená o ďalších štyroch poslancov koaličných strán.

Medzi nimi majú byť traja poslanci najsilnejšej strany Smer a jeden poslanec SNS. Tretí koaličný partner Most‑Híd však túto situáciu ostro kritizuje. Poslanci majú na Kryme preskúmať porušovanie ľudských práv a zásad demokracie.

Údajne ide o cestu, ktorú absolvujú v čase voľna a teda nikoho nemusí zaujímať, prečo toto územie navštívia. Poslanec Marček si však stojí za tým, že toto územie vždy patrilo k Rusku a tak by to malo aj ostať.

puma, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…