Domov Slovensko Slovensko a korupcia: Pohoršili sme si

Slovensko a korupcia: Pohoršili sme si

0
0

Slovensko je s korupciou dlhodobo spájané, bohužiaľ, aj v celosvetovom meradle. Dôkazom toho je prieskum, ktorý Slovensko „vyšvihol“ na chvost krajín Európskej únie. Medzinárodná organizácia Transparency Interantional zostavila rebríček vnímania korupcie v krajinách z celého sveta.

Lídrami rebríčka, a teda krajiny, kde ľudia najmenej vnímajú korupciu akéhokoľvek druhu, sú Nový Zéland a Dánsko. Ďalej sú to krajiny ako Fínsko, Švédsko či Švajčiarsko, ktoré dosiahli vysoké skóre.

Na chvoste celosvetového rebríčka sú Sýria, Južný Sudán či Somálsko. Spomedzi 180 krajín je na 137. mieste Rusko.

Slovensko klesá

Celosvetovo skončilo Slovensko na 59. mieste. Mimochodom, lepšie sú na tom v rebríčku aj také krajiny ako Namíbia, Omán alebo Rwanda. Slovensko si oproti roku 2018 pohoršilo o päť miest.

Zo 100 bodov sme dosiahli presne hranicu 50 bodov. Západní susedia z Česka dosiahli 64 bodov a umiestnili sa na 44. mieste.

Aj oni si však pohoršili, za čo podľa všetkého môžu kauzy ich premiéra Andreja Babiša. Celosvetovo je horšie napríklad Maďarsko, ktoré je až na 70. mieste.

Máme problém

Slovensko má s korupciou dlhodobo problém, ktorý nie je riešený. Práve to stojí za poklesom v rebríčku. Transparency International odkazuje na to, že  Slovensko potrestá len dve tretiny prípadov korupcie a aj to sa týka len malej korupcie do 500 eur a až 40 percent prípadov do 100 eur.

V prípade podozrení z korupcie politikov, sudcov, policajtov a prokurátorov sa súdne procesy buď nezačnú alebo nie sú dotiahnuté do konca. Svedčí o tom aj počet súdnych procesov. Kým v minulosti ich bolo až 30, minulý rok ich bolo len 12.

Denis Ruščák, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…