Domov Ekonomika Slovensko čakajú najlepšie roky

Slovensko čakajú najlepšie roky

0
0

Najnovšia prognóza rastu ekonomiky „veští“ krajine roky hojnosti, ťahanej domácou spotrebou, exportom a investíciami. Opozícia tvrdí, že nebyť zlej hospodárskej politiky Ficovej vlády, mohli sme rásť ešte rýchlejšie.

Slovenskú ekonomiku čakajú tri najlepšie roky za posledné desaťročie. Tvrdí to minister financií Peter Kažimír na základe najnovšej prognózy svojho analytického think‑tanku.

Tento aj budúci rok by hrubý domáci produkt, teda celková produkcia tovarov a služieb v ekonomike, mal stúpnuť o vyše 4 percentá, vo volebnom roku by rast mal byť tesne pod touto hranicou.

Jaguár sa prejaví

Motorom rastu bude spotreba domácností, investície a firemný export. Výrazným spôsobom sa na zvýšení dynamiky rastu bude podieľať aj postupný nábeh výroby v automobilke Jaguár pri Nitre.

Spolu s vysokým ekonomickým rastom má stúpať aj zamestnanosť a reálne platy. Premiér Fico pripisuje rast nielen zahraničiu, ale aj dobrej politike vlády.

Školstvo je brzdou

Podľa Eduarda Hegera z opozičného OĽaNO však ekonomika rastie nie vďaka, ale napriek politike vlády Roberta Fica. Tvrdí, že nás ťahá najmä zahraničie, keďže Slovensko je malá otvorená ekonomika, ktorá sa v súčasnosti vezie na pozitívnej vlne expanzie v západnej Európe.

„Nebyť zlej hospodárskej politiky vlády, ktorá prehliada problémy v školstve či zdravotníctve a zanedbáva podnikateľské prostredie, mohol byť náš rast ešte vyšší,“ povedal Heger.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…